Akut romatizmal ateşli hastalarda oksidan ve antioksidan madde düzeyleri
Oxidant and antioksidant substance levels of acute rheumatic fever (arf)
- Tez No: 203554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADURRAHMAN ÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağında Akut Romatizmal Ateş (ARA) etyopatogenezinde serbest oksijen radikallerinin rolü araştırılmıştır.Bu çalışmayı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Ünitesinde 20007-2008 yılları arasında yaptık. 5-16 yaşları arasında 40 hasta ve 20 sağlam çocuk araştırmaya dahil edildi. Redükte glutatyon, Malondialdehit, E vitamini, C vitamini, Retinol ve ß-Karoten düzeyleri çalışıldı.Tanı anındaki Redükte glutatyon düzeyleri, tedavi sonrası ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü. Beta karoten düzeyleri de tanı anında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü. Malondialdehit düzeyleri ise tanı anında tedavi sonrası ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti.Çalışmamızda serbest oksijen radikallerinin ARA etyopatogenezinde rol oynayabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In this study the role of oxygen free radicals in the etiopathogenesis of Acute Rheumatic Fever (ARF) in childhood was investigated.We conducted this study in the Department of Pediatric Cardiology in Yuzuncu Yıl Universty, Faculty of medicine, from 2007 to 2008.