Akut romatizmal ateşli hastalarda serum total kolesterol, trigliserid, yüksek dansiteli lipoprotein, düşük dansiteli lipoprotein ve çok düşük dansiteli lipoprotein kolesterol değerleri
- Tez No: 44120
- Danışmanlar: DR. DOĞAN ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Çalışmamızda halen önemli bir sağlık sorunu olarak yerini korumakta olan akut romatizmal ateşin patogenezinde plazma lipid ve lipoproteinlerin rolünü belirlemeyi amaçladık. Serum total kolesterol, trigliserid, yüksek dansiteli lipoprotein, düşük dansiteli lipoprotein ve çok düşük dansiteli lipoprotein kolesterol seviyeleri 25 akut romatizmal ateşli (13 aktif karditli) ve 10 hiçbir şikayeti olmayan kontrol grubunda ölçüldü. Ortalama serum total kolesterol ve yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol seviyeleri akut romatizmal ateşli hastalarda kontrol grubuna oranla anlamlı olarak düşük bulundu. Karditli grupta karditi olmayan akut romatizmal ateşli hastalar karşılaştırıldığında, karditli grupta serum yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol seviyesi anlamlı olarak düşük, düşük dansiteli lipoprotein kolesterol seviyesi ise anlamlı olarak yüksek bulundu. Bütün bulgular sonucunda akut romatizmal ateşli hastalardaki serum total kolesterol düşüklüğü katabolizma artışına özellikle karditli hastalardaki serum yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol düşüklüğü karaciğer fonksiyon bozukluğuna veya enflamasyona bağlandı. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to clarify the role of lipid and lipoprotein fractions in the pathogenesis of acute rheumatic fever which is still a worldwide health problem. Total cholesterol, triglycerid, high density lipoprotein cholesterol, low-density lipoprotein cholesterol and very low-density lipoprotein cholesterol levels were determined in the sera of 25 acute rheumatic fever and in 10 healthy control group. The mean total cholesterol and high-density lipoprotein cholesterol levels were found to be significantly low in patients with acute rheumatic fever. The levels of low-density lipoprotein cholesterol were significantly high, the high-density lipoprotein cholesterol levels were significantly low in active carditis group. Consequently, these cholesterol findings seem to be the result of increased catabolism and the results of high-density lipoprotein cholesterol can be explained by hepatic dysfunction related to resulting heart failure or by inflammation. 56