Yumuşak doku apselerinin tanısında difüzyon MR' ın tanıya katkısı
To study the diagnostic value of diffusion-weighted MRI in soft tissue abscesses.
  1. Tez No: 203556
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL KOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Difüzyon MR görüntülemenin yumuşak dokulardaki apselere tanısal katkısını araştırmak.GEREÇ ve YÖNTEM: Klinik ve radyolojik incelemeler neticesinde yumuşak doku apsesinden veya kistik lezyonundan şüphelenilen 50 olgu çalışma kapsamına alındı. Lezyonların lokalizasyona göre dağılımı; 1 periorbital, 3 meme, 14 batın içi, 32 kas içi lezyonu (21 baş-boyun, 2 gluteal, 2 psoas, 2 inguinal, 1 paravertebral, 1 trapezius, 1 perianal, 1 uyluk, 1 brakial) idi.Diğer radyolojik incelemeler sonrasında DAMRG incelemesi yapıldı. Lezyonların sinyal intensite değişiklikleri kalitatif olarak b-1000 değerli difüzyon ağırlıklı `trace' imajlar ve ADC görüntülerindeki sinyal intensitelerine göre belirlendi. 1.5 T MR cihazında inceleme bölgelerine göre farklı koiller kullanıldı. Tüm hastalara DAMRG sonrasında aspirasyon uygulandı.BULGULAR: 50 olgunun 38' inde difüzyon ağırlıklı `trace' imajlarda hiperintens görünüm elde edildi (22 kas içi, 12 batın içi , 3 meme ve 1 periorbital doku idi). Bu olguların 2 tanesinde yanlış pozitif sonuç elde edildi (1 enfekte malign melanom metastazı, 1 enfekte meme ca). 36 olguda ise doğru pozitif sonuç elde edildi.50 olgunun 11'inde ise difüzyon ağırlıklı `trace' imajlarda hipointens görünüm izlendi. Bu lezyonlardan 3 tanesinde yanlış negatif (psoas apsesi, frontal kemik komşuluğunda cilt altı apse, sol mylohyoid kası komşuluğunda apse) elde edildi. 8 tanesinde ise doğru negatif sonuç izlendi. Kontrastlı konvansiyonel MRG' lerde izlenen 1 apse DAMRG' lerde izlenmedi. Bu olgu da yanlış negatif olarak değerlendirildi.SONUÇ: Difüzyon ağırlıklı `trace' imajlarda hiperintens izlenen 38 vakanın 36'sında aspirasyon sonuçları apse tanımızı desteklediği halde, 2 hastada tanımızı desteklemedi. Difüzyon ağırlıklı `trace' imajlarda hipointens izlenen, 11 lezyonun 8 tanesinde aspirasyon sonuçları tanımızı desteklediği halde 3 lezyonun aspirasyon sonuçları tanımızı desteklemedi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To study the diagnostic value of diffusion-weighted MRI in soft tissue abscesses.MATERIALS AND METHODS: Fifty patients were included in this study who were thought to have soft tissue abscess or soft tissue cystic lesion as a result of clinical and radiological examinations. The varying localisations of the lesions were as follows: 1 periorbital 3 breast lesions, 14 intraabdominal lesions, 32 intramuscular lesions (21 head and neck, 2 gluteal, 2 psoas, 2 inguinal, 1 paravertebral, 1 trapezius, 1 perianal, 1 thigh, and 1 brachial).After other radiological examinations, diffusion-weighted MRI examination was performed. The change in signal intensity values of the lesions were evaluated qualitatively according to b-1000 diffusion-weighted `trace? images and signal intensities on ADC images. Different coils were used owing to the examination region on 1,5 T MR system. All of the patients underwent aspiration after diffusion-weighted MRI.RESULTS: In 38 of the 50 patients, hyperintensity was obtained on diffusion-weighted `trace? images (22 intramuscular, 12 intraabdominal, 3 breast and 1 periorbital). False-positive results were maintained in 2 of these patients (1 infected malign melanoma metastases, and 1 infected breast ca). On the other hand, true-positive results were maintained in 36 patients.In 11 of the 50 patients, hypointensity was visualised on diffusion-weighted `trace? images. False-negative results were maintained in 3 of these patients (psoas abscess, subcutaneous abscess neighbouring frontal bone, and abscess neighbouring left mylohyoid muscle). On the other hand, true-negative results were maintained in 8 of them. An abscess which was seen on post-contrast conventional MRI could not be seen on diffusion-weighted MRI, and this was regarded as false-negative.CONCLUSION: In 36 of the 38 lesions that were hyperintense on diffusion-weighted `trace? images the aspiration results supported our diagnosis of abscess, whereas in 2 of them it did not. In 8 of the11 lesions that were hypointense on diffusion-weighted `trace? images the aspiration results supported our diagnosis of abscess, whereas in 3 of them it did not.