Ortodontik tedavi görmüş bireylerle ebeveynlerinin yüz estetiğinin kıyaslanması
The comparison of facial estethics between orthodontically treated patients and their parents
- Tez No: 329276
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ortodontide hastalar ve ailelerinin düzgün dişlerin ve çekici bir gülümsemenin daha avantajlı olduğuna, kişinin böylece daha iyi hissedeceğine inanmaları da önemli bir noktadır. Ortodontistler de tedavi planlarını oluştururken yüz estetiğinin düzeltilmesinin önemini vurgulamakta ve dentofasiyel estetikte ortodontinin etkisinin fazla olabileceğini belirtmektedirler. Çalışmamızda tedavi edilmiş bireylerin ebeveynleri ile yüz estetiği kıyaslanmış ve ortodontik tedavi sonucu değişimler belirlenmiştir.Çalışmamız kliniğimizde tedavisine başlanmış ve tedavisi bitirilmiş toplam 45 bireyde ve ebeveynlerinde uygulanmıştır. Hastalar maloklüzyon durumuna göre Sınıf I, II ve III olarak gruplanmış, tedavi öncesi ve sonrası değişimler, tedavi öncesi çocukların yüz estetiği ve bunun ebeveynleriyle uyumu, kalıtımsal tahmin değeri hesaplamaları yapılmıştır.Ölçümlerin istatistiği sonrası tedavi öncesi ve sonrası değişim açısından Sınıf I grubu hariç diğer tüm gruplarda anlamlı değişimler gözlenmiştir. Kalıtımsal tahmin değerleri ve tedavi öncesi yüz estetiğinin ebeveynlerle uyumu açısından hem anne hem de babanın anlamlı uyumluluklar taşıdığı ama genel olarak babanın uyumunun daha fazla olduğu tespit edilmiştir.Ergenlik dönemi bireylerin yüz estetiği birçok özellikle ilişkilidir, sadece tek bir özelliği bağlı değildir. Gerçekte yüz estetiği, yüzün özelliklerini ayrı ayrı veya beraberce değerlendirme çabalarını içerir. Ortodontik tedaviler yüz estetiğini de etkilediği için tedavi sonuçlarının, etkinliğinin ve sınırlarının belirlenmesi için benzer çalışmaların yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Having an esthetic smile and well-aligned teeth is advantageousand it is an important point for orthodontic patients and their parents feeling better after treatment. Orthodontists emphasize the importance of facial esthetics while planning a treatment and orthodontist state that orthodontics have more than expected effects on dentofacial esthetics. In our study, the facial esthetics of treated patients and their parents were compared and the changes after treatment were defined.Our study was applied to 45 orthodontic patients who were treated in our clinic and their untreated parents. The patients were divided into Class I, II and III groups according to their malocclusions, the pre and post treatment changes, pretreatment facial esthetics of the paitents and its accordance with their parents, the calculation of heritability tests were performed.After the statistics of measurements, for pre and post treatment changes, all the groups except Class I revealed significant changes. There were significant correlations of patients for the heritability values and pretreatment esthetic accordance with parents but there were more correlation of fathers when compared to mothers.The facial esthetics in adolescences are related with so many factors, not only related with one factor. The facial esthetics in fact includes the aim of evaluation of facial properties partly or totally. Because orthodontic treatments effect facial esthetics, performing similar studies for the treatment outcomes, capabilities and borders is important.