Van yöresinde izole edilen mycobacterıum tuberculosıs suşlarının dört farklı yöntemle antimikobakteriyel ajanlara duyarlılık tespiti.
Evaluation of four methods to determine antimicrobial susceptibility of mycobacterium tuberculosis in eastern turkey.
- Tez No: 203562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜDÜCÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; hastanemiz mikobakteriyoloji laboratuvarına gönderilen hasta örneklerinden soyutlanan, 58 Mycobacterium tuberculosis (M. tuberculosis) complex suşunun üç farklı sistem ve agar proporsiyon yöntemiyle majör anti tüberküloz ilaçlar olan streptomisin, izoniazid, rifampisin ve etambutole duyarlılıklarını tespit etmek ve bu üç sistemin uygulanabilirliğini, hızlarını, özgüllük ve duyarlılıklarını karşılaştırmak amaçlanmıştır.Bu amaçla; Ocak 2006?2007 tarihleri arasında mikobakteriyoloji laboratuvarına başvuran hastalardan izole edilen 60 suştan, 58 (%96.6) tanesi klasik yöntemlerle M.tuberculosis complex olarak adlandırılmıştır. Bu suşların Manuel MGIT AST SIRE sistemi, BacT/ALERT 3D sistemi MB/BacT SIRE kiti, TK Anti TB kiti ve Middlebrook 7H10 besiyerinde agar proporsiyon yöntemleri kullanılarak, dört majör anti tüberküloz ilaca duyarlılıkları tespit edilmiş; sistemler agar proporsiyonla karşılaştırılarak özgüllük, duyarlılık ve hızları açısından değerlendirilmeye alınmışlardır.Çalışma sonucunda; agar proporsiyon yöntemi ile Van ilindeki direnç profili değerlendirildiğinde, INH direnç oranının %12 olduğu, bunu %1.7 oranı ile INH+RIF ve %1.7 oranı ile INH+SM dirençlerinin izlediği tespit edilmiştir. Sonuçlar ülke genelinde yapılan çalışmalara göre değerlendirildiğinde ortalama bir değerdedir. Fakat tüberküloz tedavisinde en tehlikeli direnç kalıbı olarak bilinen INH+RIF direncinin varlığı yöremizde yetersiz tedavi programlarının uygulandığına işaret etmektedir.Çalışmaya alınan sistemler direnç ve duyarlılık saptamada tüm ilaçlar için %100 duyarlılığa sahip bulunmuşlardır. INH için özgüllükleri TK anti TB sisteminde %98, MGIT sisteminde %96 ve MB/BacT sisteminde ise %95 olarak tespit edilmiştir. Üç sistem de, çoklu ilaç direncinde %100 duyarlılık ve özgüllüğe sahiptir. MB/BacT sistemi 1 suşta tek başına yanlış RIF dirençi tespit etmiştir. Direnç tespit sürelerine bakıldığında ise en hızlı sistem MGIT sistemidir.Sonuçta, üç sistem de rutin mikobakteriyoloji laboratuvarları için, duyarlılık tespitinde kullanılabilecek hızlı ve güvenilir yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
The purporse of this study is detecting the suspectibility rates of 58 Mycobacterium tuberculosis complex strains which were isolated from patient specimens sent to our mycobacteriology laboratory, for major anti-tuberculosis drugs like streptomycin, isoniazid, rifampicin and ethambutol with 3 different systems and agar proportion method and compare the accessibility, speed, specifity and sensitivity of these 3 systems.With this purpose, 58 (%96.6) strains out of 60 which were isolated from the patients attended to the mycobacteriology laboratory between Jan 2006 and Jan 2007 were identified as M. tuberculosis complex with conventional methods. These strains suspectibilities to four major anti-tuberculosis drugs were detected with Manuel MGIT AST SIRE system, BacT/ALERT 3D system MB/BacT SIRE, TK Anti TB system and compared with reference method in Middlebrook 7H10 media and the results were evaluated on account of specifity, sensitivity and speed.As a result, INH resistance in Van province with agar proportion method was detected as 12%, followed by INH+RIF resistance of 1.7% and INH+SM resistance of 1.7%. These result compared with other studies conducted country wide are in median range. However, presence of INH+RIF resistance pattern, indicates inadequate treatment programs in our region.The systems included in our study were determined to have 100% sensitivity for all of the drugs for detecting resistance and sensitivity rates. Specifities for INH for TK anti TB, MGIT and MB/BacT were detected as 98%, 96% and 95% respectively. Multidrug resistance rates were detected in 100% sensitivity and specifity with all of the 3 systems. Only MB/BacT system gave a false negative RIF resistance for 1 strain. Fastest system according to resistance determination times is found to be the MGIT system.As a result these 3 systems are fast and reliable systems for antimicrobial susceptibility testing of Mycobacterium spp. to be used in routine mycobacteriology laboratories.