Mide kanserli hastalarımızda familyal vakalarla sporadik vakaların özelliklerinin karşılaştırılması.
Comparision of the characteristics of familial cases and sporadic cases in our patients with gastric cancer.
  1. Tez No: 203563
  2. Yazar: ŞEVKET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mide kanseri, dünyada kansere bağlı ölümlerin en sık görülen ikinci nedenidir. Mide kanserinin görülme sıklığı Van Yöremizde erkeklerde birinci, kadınlarda ise ikinci sırada yer almakta olup özellikle son dönemde tanı aldıkları için yüksek oranda ölüme neden olmaktadır.Bu çalışmada; mide kanserli hastalarımızda 2004 Kanada kriterleri göz önüne alınarak familiyal vakaların oranının saptanması ve bunların yaş, cinsiyet, kanserin histolojik tipi, kanserin evresi, kanserin lokalizasyonu, hastaların Hp durumu ve kan grubu açısından; familyal olmayan olgularla karşılaştırılması amaçlandı.Ocak 2001 ile Aralık 2005 tarihleri arasında Medikal Onkoloji Bilim Dalında poliklinik kayıdı olan histopatolojik tanısı konulmuş 200 mide kanserli hastanın dosya verileri değerlendirildi. Ayrıca hasta ve/veya yakınları ile görüşüldü. Görüşme çalışmanın birincil araştırmacısı tarafından sağlandı. 2004 Kanada kriterleri göz önüne alınarak ailevi faktörleri tesbit için 12 ana maddeden oluşan anket kullanıldı. Bu anketin başlangıcında; hastaya ait ad, soyad, adres, telefon numarası, dosya numarası kaydedildi. İlk 8 madde hastalardan alınan bilgiler, son 4 madde ise bilgilerin özeti idi.Çalışmamızda bölgemizde 1999 ICG-HCG kriterlerine göre familyal özellik gösteren vaka oranı %7.5 oranında iken, 2004 revize edilmiş çok uluslu Kanada kriterlerine göre ise %10 oranında saptanmıştır. 2004 Kanada kriterleri dikkate alındığında çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalamaları nonfamilyal grupta 56,44±0,784; familyal grupta 53,30±2,904 olarak tespit edilmiştir. Cinsiyetleri nonfamilyal grupta 113 kişi (%62,77) erkek, 67 kişi (%37,23) kadın, familyal grupta 14 kişi (%70) erkek, 6 kişi (%30) kadın cinsiyette idi.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is the second most common cause of all cancer-related deaths worldwide. In Van region it is the most frequent cancer in men and second most frequent cancer in women - resulting in a high rate of death as it?s commonly diagnosed at the last stage.In this study, it was aimed to find the percentage of the non familial and familial cases and compare them according to their ages, gender, histologic types, the stages, localizations, Hp status and the blood groups using 2004 Canadian criteria in our cancer patients.The data from the files of 200 patients with histopathologically proven gastric cancer registered in our Medical Oncology Clinic were evaluated between January 2001 and December 2005. The patients and/or their families were interviewed as well. interviews was conducted by the principal researcher. A questionary with 12 main questions was utilized to investigate familial factors in the view of the 2004 Canadian criteria. At the beginning of the questionary; name, surname, address, phone number and file number of the patients were recorded. The first eight entries were the information obtained from patients and the last entries were the summary of these information.In our study, the ratio of familial cases are 7.5% or 10% according to the 1999 ICG-HCG criteria or the 2004 revised Canadian criteria, respectively. When 2004 Canadian criteria considered the mean ages of the patients are 56,44±0,784 in non-familial group and 53,30±2,904 in familial group. There were 113 males (62.77%), 67 females (37.23%) in non-familial group and 14 males (70%), 6 females (30%) in familial group.