Mide kanserli hastaların genel klinik, patolojik özellikleri ve sağkalım üzerine etkili prognostik faktörler
The prognostic factors generally clinical and pathological properties of gastric carsinoma
  1. Tez No: 335995
  2. Yazar: FATİH SELÇUKBİRİCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVİN BÜYÜKÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mide kanseri, bir taraftan erken tanı ve tedavi yapıldığında tam şifa ile sonuçlanabilen bir hastalık iken diğer taraftan tanı gecikmesi ve metastaz varlığında 1 yılın altında sağkalımı olan bir tümördür. Bu açıdan bu tümörün histopatolojik tiplerini bilmek, tümörün özelliklerini tanımak ve prognostik özelliklerini saptamak gerekmektedir. Hastalığın mevcut evresine göre standart tedavisi yapılmalıdır.Çalışmamızda, kliniğimizde mide kanseri tanısı ile 2000-2011 yılları arasında takip edilen takip yada tedavi kararı verilen hastaların dosyaları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Prognostik değerlendirme; hastaya ait parametreler, tümöre ait parametreler ve tedaviye ilişkin parametreler üzerinden yapılmıştır.Toplam 796 hastanın değerlendirildiği çalışmada hastaların medyan yaş grubu 58 (22-90) ve 552 erkek, 244 kadın hasta çalışma grubunu oluşturmuştur. Medyan takip süresi 12 ay (1-276), medyan sağkalım 12 ay (11.5-12.4) bulunmuştur. Hastalarda T evresi ve N evresi arttıkça sağkalım azalmıştır. Hastalıkla ilgili diğer prognostik faktörler; cerrahi sınır pozitifliği, lenfovasküler invazyon ve perinöral invazyon, kardiyoözofageal yerleşim, metastatik hastalıkta tümör göstergesi yüksekliğidir. Hastanın yaşının, cinsiyetinin ve tümörün histopatolojik tipinin prognostik önemi saptanamamıştır.Mide kanserinin tedavisi cerrahidir. İdeal bir cerrahi yaklaşım tam rezeksiyon ve D2 diseksiyondur. Evre IIIB, evre IV hastalarda neoadjuvan tedavi verilerek rezektabl hale getirilebilir. Adjuvan tedavide standart tedavi Macdonald rejimidir. İleri evre hastalarda farklı tedavi seçenekleri bulunmakla birlikte standartı oluşturan docetaxel ? cisplatin ? 5-FU kombinasyonu bizim hastalarımızda da ideal tedavi seçeneğini oluşturmuştur. Kemoterapi en iyi destek tedavisi yaklaşımından daha üstün sonuç vermiştir.Sonuç olarak, mide kanseri tanısı alan hastalarda prognostik faktörler belirlenmeli, nüks yada progresyon riski saptanan hastalar yakından takip edilmelidir. Tüm gruplarda, evreye göre önerilmiş standart tedaviler uygulanmalı ve hedefe yönelik tedaviler konusunda yenilikler takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Gastric carsinoma is a curable disease when diagnosed and treated early. On the other side, in the case of late diagnosis and/or metastasis survival is less than one year in gastric carcinoma patients. Therefore detection of the histopathological subtypes, the features of the tumor and the prognostic factors is important. The standart treatment should be performed according to the stage of the tumor.In our study the data of gastric carsinoma patients treated and followed-up between the years 2000-2011 are evaluated retrospectively. The prognostic factors are determined according to the parameters of patients, tumor and treatment.Total of 796 patients are evaluated in this study. The median age of the study group is 58 (22-90) years. The study group consist of 552 male and 244 female patients. The median follow-up time is 12 months (1-276) and the median survival time is 12 months (11.5-12.4). T and N stage are inversely correlated with the survival time. The other prognostic factors assosiated with the disease are positivity of the surgical border, lymphovascular invasion, perineural invasion, location at cardioeusophageal side and high marker level in metastatic disease. No relation between sex, age and histopathological subtype to prognosis is found.The treatment of gastric carsinoma is surgery. The ideal surgical management consists of total resection and D2 dissection. Stage IIIB and IV tumors can be resectable by neoadjuvan treatment. The standart treatment in adjuvan therapy is the Macdonald protocol. There are different treatment modalites for advanced stage patients. But the standart treatment combination of Docetaxel-cisplatin-5FU was the ideal treatment choice for our patients. Chemotherapy is found to be better than the supportive treatments.As a result it is important to determine the prognostic factors of gastric carsinoma patients and close follow-up of patients with recurrence or progression risk. The recommended standart therapies according to stages should be performed in all groups and new developments in targeted therapies should be followed closely.