Retinoidlerin sekonder yara iyileşmesi üzerine etkilerinin rat modelinde biyometrik ölçüm ve histopatolojik bulgularla değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of retinoids on secondary wound healing in a rat model with biometric measurement and histopathological findings.
- Tez No: 203565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇALKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Güneş Bilgili S, Retinoidlerin Sekonder Yara İyileşmesi Üzerine Etkilerinin Rat Modelinde Biyometrik Ölçüm Ve Histopatolojik Bulgularla Değerlendirilmesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı, Uzmanlık Tezi, VAN, 2008.Giriş: A vitamininin doğal ve sentetik anologları olan retinoidlerin yara iyileşmesini uyardığı uzun yıllardır bilinmektedir. Özellikle cerrahi prosedürlerden önce uygulanan tretinoin yara iyileşmesini hızlandırdığı ve yine diyabetik ayak yaraları ve kortikosteroidlerle baskılanmış yara iyileşme süreci üzerindeki olumsuz etkileri antagonize ettiği daha önce yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.Amaç: Klinikte sık karşılaşılan altta yatan bozukluk olmayan, sekonder iyileşmeye bırakılan yaralarda tretinoin uygulanması ve oral asitretin verilmesinin yara iyileşmesini hızlandırıp, yara iyileşmesine olumlu katkı sağlayabileceği düşüncesi ile bu çalışma planlandı. Kontrol grubuna ilaveten, pozitif kontrol grubu olarak da yara iyileşmesine olumlu katkı sağladığı bilinen dekspantenol uygulanan bir grup daha oluşturuldu.Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 150?300 gram arasında değişen Spraque-Dawley cinsi 32 adet erkek rat 4 eşit gruba bölündü. Tüm ratların sırt derisinde 6mm'lik punch biyopsi ile sirküler tam kat yara oluşturuldu. Birinci grup (n=8), kontrol grubu olarak alındı ve hiçbir tedavi uygulanmadan izlendi. İkinci grup (n=8), pozitif kontrol grubu olup her gün günde bir defa dekspantanol yara bölgesine bir parmak ucu birimi uygulandı. Üçüncü grupa (n=8), günde bir defa %0.1'lik tretinoin krem bir parmak ucu birimi uygulandı. Dördüncü grupa (n=8) ise günde bir defa 2.5mg/kg/gün asitretin verildi. Her bir rat yaranın tamamen epitelize olup kapandığı gün sakrifiye edildi. Çalışma süresi boyunca yaralar günlük olarak dijital kumpas aleti ile milimetrik olarak ölçüldü. Ayrıca yara oluşturulduktan sonra 2., 4. ve 7. günlerde sağlam deriyi de içerecek şekilde yara kenarından 2mm punch biyopsi ile doku örneği ve yaranın tamamen epitelize olup kapandığı gün ise yeni oluşan doku 6mm punch biyopsi ile tamamen eksize edilerek histopatolojik inceleme için alındı.
Özet (Çeviri)
Güneş Bilgili S, Evaluation of the effects of retinoids on secondary wound healing in a rat model with biometric measurement and histopathological findings, Yuzuncu Yil University, School of Medicine, Department of Dermatology, Thesis of Speciality, City Of Van, 2008.Background: Retinoids, the natural and synthetic derivatives of vitamin A, are known to stimulate wound healing for years. Pretreatment use of tretinoin, especially before surgical procedures is known to promote wound healing and in peviously conducted studies it has been shown that tretinoin antagonizes negative effects in diabetic foot wounds and in corticosteroid supressed wound healing.Objective: In clinical practice wounds without an underlying disease treated with secondary intention healing are frequently encountered. This study was planned with the idea that topical tretinoin application and oral acitretin use will have positive effects on wound healing. Since it is known that dexpanthenol contributes to wound healing positively, in addition to control group we formed a dexpanthenol applied group.Material and methods: In the study, 32 Spraque-Dawley male rats whose weights were 150-300 gram were separated into four groups, each one consisting of 8 rats. With 6 mm punch biopsy tool, circular full thickness wounds were induced in dorsal skin of all of the rats. First group (n=8) was control group and was observed without any treatment. Second group (n=8) was positive control group and a fingertip unit dexpanthenol was applied to the wound once daily for every day. In the third group (n=8), a fingertip unit %0.1 tretinoin cream was applied to the wounds once daily for every day. Rats in the fourth group (n=8) received 2.5mg/kg/day acitretin orally once daily. Each rat was sacrificed after the wound was completely re- epithelialized and closed. Wounds were measured daily millimetrically with digital calipers. After inducing wound, on the 2. , 4. and 7. days biopsy was taken with a 2 mm punch tool from wound edge icluding intact skin. And on the day of complete re- epithelialization and complete closure, newly formed tissue was biopsied with 6 mm punch tool for histopathological evaluation.