Acil servise bilinç bozukluğu nedeniyle başvuran nontravmatik hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi.
Retrospective evaluation of nontraumatic patients admitted to emergency department with consciousness disorder.
  1. Tez No: 203574
  2. Yazar: ARİF ONUR EDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN AYGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bilinç bozukluğu Acil Servise (AS) sık başvuru nedenlerinden birisi olmakla beraber, ayırıcı tanısı sıklıkla güçtür. Bilinç bozukluğu yapısal nedenlere ya da yapısal olmayan nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Özellikle bu hastalarda yapısal nedenlerin, yapısal olmayan nedenlerden ayırımı hastaların akut prognozu açısından çok önemlidir.Bu çalışmanın amacı bilinç bozukluğu ile AS'e başvuran travmaya maruz kalmamış hastaların, tüm acil hasta başvuruları içindeki sıklığını belirlemek ve bu hastalarda bilinç bozukluğunun yapısal ve yapısal olmayan nedenlerinin ayırımında klinik özelliklerin değerini araştırmaktır.Materyal ve Metod: Çalışmamızda Eylül?2006 ile Eylül?2007 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde travma ile ilişkili olmayan bilinç bozukluğu ana şikayeti ile başvuran olgular retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmanın sonunda olgular, yapısal nedenli ve yapısal olmayan nedenli bilinç bozukluğu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar; yaş grubu, cinsiyet, bilinç bozukluğunun başlama zamanı, şiddeti, eşlik eden semptomlar, vital bulgular ve nörolojik muayene bulgularına göre karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmaya 480 hasta dahil edildi. Kadın erkek oranı 1,14 idi. Hastaların başvuru sırasındaki ortalama yaşı 62,8±16,3 yıl idi. Bilinç bozukluğunun tüm acil başvurular arasındaki sıklığı %3 idi.Hastaların 255 (% 53,1)'inde yapısal nedenler, 225 (%46,9)'inde yapısal olmayan nedenler saptandı. Yapısal nedenli bilinç bozukluğunun en sık görüldüğü yaş >65 yaş (%57,3) idi. Yapısal olmayan nedenli bilinç bozukluğunun en sık görüldüğü yaş yine >65 yaş (%48,0) idi. Bununla beraber >65 yaş grubunda yapısal nedenli bilinç bozukluğu olan olgular anlamlı olarak daha sıktı. Oysa
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Consciousnes disorder is one of the most reasons in Emergency Service (ES) admissions. Differential diagnosis of it may be hard in most cases. Consciousness disorder may happen by structural reasons or nonstructural reasons. Especially in these patients, making differentiation of structural and nonstructural reasons is very important for acute prognosis.Objective of this study is to determine the prevalance of patients with consciousness disorder in all admissions of ES and to explore the value of clinic properties according to make differentiation between structural and nonstructural reasons for patients admitted to ES with consciousness disorder which is not about trauma related reasons.Material and Method: In our study patients admitted to ES of Ondokuz Mayıs University Hospital with a main complaint of consciousness disorder, which is not about traumatic reasons are investigated retrospectively. At the end of the study, patients were seperated into two groups; first group included the patients with structural reasons of consciousness disorder, second group included the patients with nonstructural reasons of consciousness disorder. Groups were compared with age groups, sex, beginning time of consciousness disorder, severity of consciousness disorder, accompanied symptoms, vital signs and neurological examination findings.Results: There were 480 patients in our study. Proportion of females to males were 1,14. Average age of the patients at admission was 62,8±16,3. Prevalance of consciousness disorder among all ES admissions was 3%.255 of the patients had structural reasons of consciousness disorder and 225 of them had nonstructural reasons of consciousness disorder. Structural reasons of consciousness disorder were frequent at >65 age group (57,3%). Nonstructural reasons of consciousness disorder were also frequent at >65 age group (48,0%). Nevertheless, at >65 age group structural reasons of consciousness disorder were meaningfully frequent. However, at