Acil servise bilinç bozukluğu ile başvuran 65 yaş üzeri non-travmatik hastaların değerlendirilmesi ve maliyet analizi
Evaluation and cost analysis of non-traumatic patients over 65 years of age presenting to the emergency department with consciousness impairment
- Tez No: 840456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİZ ÖZTOK TEKTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yaşlı hastalar diğer yaş gruplarına göre acil servise daha sık başvuruyor ve acil servis başvurularının önemli bir kısmını oluşturuyor. Yaşlanma ile birlikte meydana gelen organ ve sistem kapasitelerinde azalma, çeşitli stres faktörlerine karşı uyumu zorlaştırıyor; kronik hastalıklara ve komplikasyonlarına yatkınlığı arttırıyor. Bu ise artmış tetkik ve konsultasyon ihtiyacını, artmış mortalite ve morbiditeyi, uzamış acil serviste kalış sürelerini, artmış acil servis hasta maliyetlerini beraberinde getiriyor. Çalışmamızda acil servise bilinç bozukluğu ile başvuran 65 yaş üzeri hastalarda bilinç bozukluğuna yol açan etyolojik faktörlerin tanınması aşamasında acil serviste yapılan tetkik ve incelemelerin değerlendirilmesi ve maliyet analizinin yapılması planlanmıştır. Maliyet analizinin bilinç bozukluğu sebeplerine göre sınıflandırılması ve hasta sonlanımı ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tek merkezli retrospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza 453 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, gks skorları, laboratuvar parametreleri, bilinç bozukluğunun etyolojik faktörleri kaydedildi. Hasta gruplarının acil servis sonlanımları, acil serviste kalış süreleri, acil servis maliyet tutarları incelendi. Hastaların %69,09'unun 65-84 yaş aralığında olduğu, %55,63'ünün kadın olduğu görüldü. Hipertansiyon ve diyabet en sık karşılaşılan iki komorbiditeydi. %58,41'inin hafif bilinç bozukluğu vardı. %58,98'inde bilinç bozukluğu sistemik bir nedene bağlı gelişmişti. Hastalarımız en sık (%66, n=299) yoğun bakım yatışıyla sonlandı. Hastaların en sık (%38,85, n=177) 4-8 saat acil serviste kaldığı görüldü. Hastaların %91,81'inde santral görüntülemeye başvurulmuştu. Hastalar en sık (%57,84, n=262) orta maliyet tutarındaydı. Sistemik bir nedenle bilinç bozukluğu gelişen hastaların santral bir nedenle bilinç bozukluğu gelişen hastalara göre acil serviste daha uzun süre kaldığı görüldü. Hasta sonlanımlarının ve santral görüntüleme tetkiklerinin hastaların acil servis maliyet tutarları üzerinde etkili olduğu görüldü. 65 yaş üzeri bilinç bozukluğu ile başvuran non-travmatik hastaların yüksek yoğun bakım yatış oranlarına, uzamış acil serviste kalış sürelerine, artmış acil servis hasta maliyet tutarlarına sahip olduğu görüldü. Hastanelerde acil servis hekimleri ve idari birimlerin iş birliği içinde hareket ederek, acil servise başvuran geriatrik hasta popülasyonu ile ilgili kararlar alınması, hastaların hayati tetkik ve girişimlerden sonra acil servislerden hastanedeki uygun servis ve yoğun bakım ünitesi yataklarına nakledilmeleri konusunda planlamalar yapılmasının hasta ve yakınlarının mağduriyetinde ve acil servis çalışanlarının iş yükünde azalmaya yol açacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Elderly patients are more frequently seen in emergency departments compared to other age groups, forming a significant portion of emergency visits. Age-related decreases in organ and system capacities complicate adaptation to various stress factors, increasing susceptibility to chronic illnesses and complications. This leads to heightened needs for diagnostic tests and consultations, increased mortality and morbidity rates, prolonged emergency department stays, and elevated costs of emergency care. Our study aims to evaluate the diagnostic processes and cost analysis in the emergency department for patients over 65 presenting with altered consciousness, identifying the etiological factors contributing to this condition. The study plans to classify cost analysis based on the causes of altered consciousness and assess its relationship with patient outcomes. This is a single-center retrospective study including 453 patients. We recorded patients' demographic characteristics, comorbidities, GCS scores, laboratory parameters, and etiological factors of altered consciousness. The emergency department outcomes, length of stay, and costs for these patient groups were examined. It was observed that 69.09% of the patients were aged between 65-84, with 55.63% being female. Hypertension and diabetes were the most common comorbidities. Mild altered consciousness was present in 58.41%, with 58.98% due to systemic causes. The majority of patients (66%, n=299) concluded with intensive care admissions. Most patients (38.85%, n=177) stayed in the emergency department for 4-8 hours. 91.81% underwent central imaging. The majority (57.84%, n=262) incurred moderate cost. Patients with systemic causes for altered consciousness had longer emergency department stays compared to those with central causes. It was evident that patient outcomes and central imaging significantly influenced the emergency department costs. Elderly patients with non-traumatic altered consciousness presented high intensive care admission rates, prolonged emergency department stays, and increased emergency care costs. We believe that collaborative decision-making between emergency physicians and administrative units in hospitals regarding the geriatric patient population presenting to emergency departments, and planning for their transfer from emergency services to appropriate hospital wards or intensive care units following essential investigations and interventions, can reduce hardships for patients and their families, and decrease the workload of emergency service staff.