Ebe ve hemşirelerin anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi ve tutumlarının, danışmanlık verdikleri annelerin bebeklerini anne sütü ile besleme davranışlarına etkisi
Effect of the knowledge and attitudes of the midwives about breast milk and breastfeeding on mothers? breastfeeding behaviours
  1. Tez No: 203598
  2. Yazar: SEDEF DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MELİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapılan çalışmalarda; sağlık sektöründe ebe/hemşireler emzirmeyi koruyan, özendiren ve destekleyen kişiler olarak görülmektedir. Bu araştırmada; eğitici konumundaki ebe ve hemşirelerin, anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi ve tutumlarının danışmanlık verdikleri annelerin bebeklerinin anne sütü ile besleme davranışlarına etkisinin saptanması amaçlanmıştır.Çalışmaya, Edirne il merkezinde yaşayan ve 12?18 aylık bebekleri olan 161 anne ile bunların takiplerini yürütmüş 59 ebe ve hemşire alınmıştır. Çalışmada veriler, anne sütü ve emzirme ile ilgili ebe/hemşireler (54 soru) ve annelere (34 soru) yapılmak üzere hazırlanılan 2 anket aracılığı ile toplanmıştır. Ebe/hemşirelerin çalıştıkları merkezler ziyaret edilerek anketleri doldurmaları sağlanmıştır. Annelerle telefonla ya da yüz yüze görüşülmüş ve anketler araştırmacı tarafından doldurulmuştur.Ebe/hemşireler, her anneyle gebelikleri boyunca ortalama 6,5 ± 2,9 kez görüştüklerini bildirdiler. 51'inin bilgi puanı orta düzeyde iken, 7'sinin iyi, 1'inin de kötü olarak saptandı. Ebe/hemşirelerin 22'si en az 6 ay sadece anne sütü verirlerken, 33'ü en az 12 ay bebeğini emzirmişlerdir. 161 annenin 65'i en az 6 ay sadece anne sütü verirlerken, 82'si en az 12 ay bebeğini emzirmişlerdir. Bebeklerine ilk olarak anne sütü başlayan, her istediğinde ve 12 ay süreyle emziren ebe/hemşirelerin oranının annelere göre yüksek olduğu saptandı. Ebe/hemşirelerin bilgi veya tutumlarının annelerin anne sütü davranışları üzerine anlamlı etkisi saptanmadı.Sonuçta, emzirmenin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için özellikle ebe/hemşirelerin bu konuda anneleri bilinçlendirmeleri gerekmektedir. Bunun için, ebe/hemşirelerin annelere sürekli destek sağlamalıdırlar. Bu da, ebe/hemşirelerin ve diğer sağlık personelinin bu konuda düzenli eğitilmeleri ile sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In the literature; midwives and nurses are accepted to have a supportive, preventive and encouraging effect on the breastfeeding. This study aims to determine the effect of knowledge and attitudes of nurses and midwives as instructors about breast milk and breastfeeding on the breastfeeding behavior of the mothers.The present study was carried out on 161 mothers whom had babies aged between 12-18 months, living in Edirne and on 59 midwives and nurses who had conducted their conselling and follow-ups. Data were collected via 2 questionnaires prepared for the midwives (54 items) and mothers (34 items). These questionnaires were filled by the midwives visited in workplaces. Mothers were either called by phone or interviewed face to face and questionnaires were filled by the investigator.Midwives reported that they saw each mother for average 6,5 ± 2,9 times during their pregnancy. 51 of the midwives were intermediate, 7 of them were in good, and 1 was in bad knowledge level. 22 of the midwives feed their babies only with breast milk for at least 6 months and 33 of them suckle their babies for at least 12 months. 65 mothers out of 161 feed their babies only with breast milk for at least 6 months while 82 of them suckle their babies for at least 12 months. The rates of midwives/nurses started to feed their babies with breast milk breastfed their babies for 12 months and suckled whenever the baby wanted were found to be higher than the mothers. There is no significant effect of knowledge or attitudes of midwives on mothers behaviours of breastfeeding.In conclusion, especially midwives/nurses should enhance mothers consciousnees for a successfull breasfeeding. It is important that midwives should provide continuous support to mothers, which can be achieved by continuous professional training to midwives, nurses and other health stuff regularly.