Tip 2 diyabetli hastalarda paraoksonaz 1 L/M 55 ve Q/R 192 polimorfizmlerinin paraoksonaz 1 ve antioksidan enzim aktiviteleri ile lipid düzeyleri üzerine etkileri
Effects of paraoxonase 1 L/M 55 and Q/R 192 polymorphisms on enzyme activities of paraoxonase 1 and antioxidant enzymes and lipid levels in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 203652
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Genetik, Moleküler Tıp, Biochemistry, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Paraoksonaz 1 (PON 1), HDL üzerinde yer alan ve antioksidan özellikleri nedeni ile LDL'leri oksidasyona karşı koruyucu fonksiyonu olan bir enzimdir. Enzimin; PON 1 geninin kodlayan bölgesinde 55. konumdaki lösinin metiyonin ile (L/M 55) ve 192. konumdaki glutaminin arjinin ile (Q/R 192) yer değiştirmesi sonucu oluşan iki polimorfizm mevcuttur. L/M 55 ve Q/R 192; polimorfizmleri PON 1 enziminin paraoksonaz aktivitesi ve antioksidatif fonksiyonunda değişikliklere neden olurlar. Diyabette PON 1 enzim aktivitesin,n azalması ile diyabet komplikasyonlarının gelişmesi arasında önemli ilişkilerin olduğu bildirilmektedir.Çalışmada, 102 sağlıklı birey (57 kadın/45 erkek, kontrol) ve 200 tip 2 diyabet hastasında (115 kadın/85 erkek, DM) PON 1 L/M 55 ve Q/R 192 polimorfizmlerinin dağılımı ve bu polimorfizmlerin PON 1, SOD, CAT, GSH-Px, lipid peroksidasyonu ve lipid profili üzerine etkilerine bakıldı.PON 1; L/M 55 ve Q/R 192 genotip tayini, PZR, RFLP ve agaroz jel elektroforezi yöntemleri ile yapıldı ve genotip dağılımlarında ve allel sıklıklarında kontrol ile DM grubu arasında önemli bir farklılık görülmedi (p>0.05). Serum PON 1 paraoksonaz aktivitesi; DM grubunda kontrol grubuna göre düşük olmakla beraber bu düşüş istatistiksel olarak önemli değildir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Paraoxonase 1 (PON 1), is a HDL- associated enzyme with antioxidant function protecting LDL from oxidation. PON 1 has two aminoacid polymorphisms in coding region; one Leu-Met at position 55 (L/M55) and the other Glu-Arg at position 192 (Q/R 192). L/M 55 ve Q/R 192 polymorphisms modulates paraoxonase activity and antioxidant function of the enzyme. PON 1 activity decreases in diabetes mellitus and an association between this reduction and development of diabetic complications has been indicated.In the present study, distribution of PON 1 L/M 55 and Q/R 192 polymorphisms and the effect of these polymorphisms on the activities of PON 1, SOD, CAT, GSH-Px, lipid peroxidation and lipid profile in 102 non-diabetic healthy subjects (57 female/45 male; control group) and 200 patients with type 2 diabetes mellitus (115 female/85 male; DM group) were examined.PON 1 L/M 55 ve Q/R 192 genotypes were determined by PCR, RFLP and agarose gel electrophoresis techniques. Genotype distributions and allel frequencies for both polymorhisms were not significantly different between controls and DM group (p>0.05). Serum PON 1 paraoxonase activity was lower in DM group than in controls but not statistically significant (p>0.05). In both groups, the highest paraoxonase activities were detected in LL and RR genotypes, intermediate activities in LM and QR genotypes, and the lowest activities in MM and QQ genotypes.Activities of erythrocyte GSH-Px and CAT were significantly lower (p0.05), in DM group than in control group.