Epilepsi ve uyku bozukluğu tanımlayan olguların video-EEG polisomnografi ile değerlendirilmeleri
Video- EEG polysomnography investigation of epilepsy and sleep disorder patients
- Tez No: 203677
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET YILMAZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nöroloji, Neurology
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
Epilepsi kişinin yaşam kalitesini etkileyen kronik nörolojik birhastalıktır. Uyku epilepsi ilişkisi eski çağlardan bu yana üzerinde çalışılmışkonulardan biridir. Ancak hala tam olarak aydınlatılabilmiş değildir.EEG'nin keşfiyle birlikte epilepsi ve uyku üzerine yapılan çalışmalarhız kazanmıştır. Polisomnografiyle birlikte uyku alanında yeni bir dönembaşlamıştır. Ancak yinede yeterli düzeyde veri henüz yoktur.Biz yaptığımız bu çalışmayla epilepsinin uyku yapısı üzerine etkisini,kullanılan antikonvulzanların uykuya etkisini araştırmak amacıyla kliniğimizdetakip edilen epileptik hastaların video EEG polisomnografik değerlendirmesiniyaptık.Çalışmada uyku bozukluğu olduğu düşünülen, uygun terapotikdüzeyde tedavi alan ve nöbetleri kontrol altında olan 49 hastanın uykuyapısını değerlendirdik. Elde ettiğimiz verileri literatür eşliğindedeğerlendirdik.Epileptik hastaların uyku yapılarının normal bireylerinin uyku yapılarınagöre fragmante olduğunu tesbit ettik. Özellikle parsiyel nöbeti olan hastalardauykudaki bu fragmantasyonun daha belirgin olduğunu gözlemledik.Olguları aldıkları antikonvulzan tedaviye göre değerlendirdik.Antikonvulzanların uyku yapısı üzerine olan etkilerini karşılaştırdık. Sonuçolarak uyku yapısının tedavi ile kontrol altına alınmış olan olgularda dahinormal olmadığını saptadık. Ancak REM evresinin NonREM evresine göredaha çok etkilenmiş olduğunu gözlemledik.Bu çalışma, literatürde bu konuyla ilgili kapsamlı bir araştırmaya sıkrastlanmadığı düşünüldüğünde değerli katkılar sağlamaktadır. Elde ettiğimizveriler nöbet kontrolünde uyku yapısının stabilizasyonunu sağlayacak veyauyku yapısını bozmayarak epilepsiyi önleyecek yeni tedavi yöntemleriningeliştirilmesinin büyük katkısı olacağını düşündürtmektedir
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic neurological disease, which influences life qualityof patient. Relation between epilepsy and sleep is one of the subject, that hasbeen worked since ancient times over it. However this subject is currently notclear.Since finding of EEG, studies about epilepsy and sleep accelerated.Together with polysomnography started a new period on sleep field. Howeverthere is still not enough data.İn this study , we evaluate video EEG- polysomnography findings ofepilepsy patients for investigating the effect of epilepsy on sleep structure,effect of anticonvulsants wich used by patients, on sleep, who came regularlyto our clinic.İn this study, we investigate sleep structure of 49 patients, whosuffered sleep problems and whos seizures are under control with takinganticonvulsants in terapotic range.We established, that sleep structure of epileptic patients is less stablethan normal sleep structure. Especially, we faund, that sleep structure ofpartial seizurre patients is more distinct.We analyzed patients according to anticonvulsant therapy. Wecompared effects of anticonvulsants onto sleep structure. Eventually wedetermined , that sleep structure of epileptic patient is not normal, evenseizurres are under control with treatment. However, we found that REMstage is more affected than NonREM stage.This study provided valuable contribution, when we looked at theliterature. There is rare comprehensive study about this issue. Our datashows, that developing new treatment regimens, which stabilizing sleepstructure or not disturbing sleep structure during seizure prevention, will bevaluable.