Kronik obstrüktif akciğer hastalığı'nda bode indeksi ile yaşam kalitesi, crp ve inflamatuar sitokinlerin (ıl-8, tnfalfa) ilişkisi
The relationship betwen bode index and quality of life, crp, tnf-?, il-8 in copd patients
  1. Tez No: 203678
  2. Yazar: NURHAN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ARZU YORGANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
KOAH izleminde BODE indeksinin kullanımı son yıllarda artmıştır. Çalışmamızda KOAH'lı hastalarda BODE indeksi ile yaşam kalitesi ve inflamasyon belirteçleri ;CRP, TNF-?, IL-8 arasında ilişkiyi araştırdık.88 erkek, 15 kadın 103 stabil KOAH(GOLD) olgusunda solunum fonksiyon testleri, arter kan gazları, altı dakika yürüme testi, vücut kitle indeksi, dispne skalası (MMRC), St.George Yaşam Kalitesi anketi ve serum CRP, TNF-?, IL-8 düzeyleri değerlendirildi.Yaş ortalaması 63,7±10,7 olan hastaların %22'si evre 1, %41'i evre 2, %26'sı evre 3 ve %14'ü evre 4 idi. BODE indeksine göre hastaların %54,4'ü BODE 1, %19,4'ü BODE 2, %13,6'sı BODE 3, %12,6'sı BODE 4 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The usage of BODE index has been increased in the follow-up of COPD patients, recently. We investigated the relationship between BODE index and quality of life, CRP, TNF-?, IL-8; systemic inflammatory markers.88 male, 15 female 103 stable COPD (GOLD) were evaluated by pulmonary function tests, arterial blood gas analysis, body mass index, dypnea scale, St. George Quality of Life (SGQOL) questionnaire and serum levels of CRP, TNF-?, IL-8.Mean age of patients was 63,7±10.7 and stage 1, 2, 3, 4 disease were observed in 22%, 41%, 26%, 14 % of them, respectively. 54% of the patients were BODE 1, 19% were BODE 2, 14% were BODE 3 and 13% were BODE 4.