Göğüs ağrısı olan çocuklarda gastroözofageal reflünün yeri
The role of gastroeosophageal reflux in children with chest pain
- Tez No: 203684
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHUN KASIRGA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Göüs arısı; çocuklarda ba arısı ve adale arılarından sonra üçüncü sıklıkta görülen arı tipidir. Genellikle 10-12 ya arası çocuklarda sıklıkla görülür. Etyoloji sıklıkla kalp dıı nedenlere balı olmaktadır. Bu ya grubunda en sık göüs arısı nedeni göüs duvarını ilgilendiren kas iskelet sistemi hastalıkları ya da psikojenik nedenlerdir. Bu hastalıklar ekarte edildiinde en önemli sırayı özofagus hastalıkları almakta, bunlar içerisinde de en önemlisi gastroözofageal reflü (GÖR) olmaktadır. Bu çalımanın amacı çocuklarda kalp dıı kaynaklı göüs arısında (KDKGA) GÖR hastalıklarının sıklıını saptamaktır. YÖNTEM: Çocuk Kardiyoloji Polikliniinde deerlendirilip göüs arısı herhangi bir nedene balanamayan, yaları 7 ila 18 yıl arasında deien 31 hastaya GÖR aratırılması amacıyla 24 saatlik pH monitorizasyonu yapılmıtır. Çalıma sırasınca hastalar günlük aktivitelerine devam etmitir. SONUÇLAR: Ya ortalaması 11,6±2,4 yıl olan 17 erkek ve 14 kız hasta çalımaya alındı. Hastaların tamamında bakılan elektrokardiyogram, telekardiyografi, ekokardiyografi ve kas enzim düzeyleri normaldi. Epigastrik hassasiyeti olan 2 hasta dıında tüm hastaların fizik muayeneleri normaldi. Reflü indeksi deerleri proksimal prob için pH
Özet (Çeviri)
Chest pain is the third most common pain form after headache and myalgia in children. It is mostly seen in children between 10-12 years old. Etiology frequently depends on non cardiac reasons. In this age group, the most common etiologies for chest pain are chest wall skeletal-muscle system disorders or psycogenic factors. When these disorders are excluded, the most important reason is eosophageal disorders especially gastroesophagel reflux (GER). The aim of this study is to determine the frequency of GER in non cardiac chest pain (NCCP) in children. METHODS: 24 hour pH monitorization was performed in 31 patients between 7-18 years of age to detect GER whose chest pain could not be associated with any reason when evaluated in Pediatric Cardiology Policlinic. During the study, all patients continued their routine daily activity. RESULTS: 17 boys and 14 girls with mean age of 11,6±2,4 year were included in study. All patients had normal electrocardiography, telecardiography, ecocardiography and muscle enzyme levels. All patients had normal physical examination except two patients with epigastric tenderness. Nine patients (29.0 %) for proximal prob and 14 patients (45.2 %) for distal prob had pathologic values when pH