Dinamik kontur tonometre, nonkontakt tonometre, tonopen ve goldmann aplanasyon tonometresi ile yapılan göz içi basıncı ölçümlerine korneal, refraktif ve biyometrik parametrelerin etkisi
Effects of corneal, refractive and biometric parameters on intraocular pressure mesaurements with dynamic contour tonometer, noncontact tonometer, tonopen and goldmann applanation tonometer
- Tez No: 203685
- Danışmanlar: PROF.DR. ESİN FATMA BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Okuler hipertansif (OHT) ve normal bireylerde Paskal dinamik kontur tonometre (DKT) ile ölçülen göz içi basıncı (GB) degerlerini, tonopen, goldmann aplanasyon tonometresi (GAT) ve nonkontakt tonometre (NKT) ölçümleri ile kıyaslamak, ve korneal, refraktif ve biyometrik parametrelerin bu ölçümleri nasıl etkiledigini arastırmak. Gereç ve Yöntem: Çalısmaya 240 hastanın 480 gözü dahil edildi. GB degeri 21 mmHg'nın üzerindeki 120 hasta OHT grubunu, GB yüksekligi olmayan 120 normal birey kontrol grubunu olusturdu. Tüm gözlere refraksiyon muayenesi, keratometrik ölçüm, aksiyel uzunluk ölçümü ve santral kornea kalınlıgı (SKK) ölçümü yapıldı. Daha sonra DKT, GAT, NKT ve tonopen cihazlarıyla randomize sıralamayla GB ölçüldü. Tonometrelerin ölçümleri arasında fark olup olmadıgı ve refraksiyon, SKK, keratometri ve aksiyel uzunluk ile GB ölçümleri arasında korelasyon olup olmadıgı istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Ortalama SKK OHT grubunda SKK 578.07 ± 30.38 ?m, kontrol grubunda 546.05 ± 33.66 ?m olarak bulundu. Keratometri, sferik ekivalan, aksiyel uzunluk ile hiç bir tonometrenin ölçümleri arasında korelasyon olmadıgı görüldü. Kontrol grubunda GAT ve NKT ölçümleri ile SKK arasında orta düzeyde, tonopen ile zayıf korelasyon vardı; DKT ölçümleri ile SKK arasında korelasyon tespit edilmedi. OHT grubunda ise SKK ile tonopen arasında zayıf korelasyon varken, diger tonometrelerin ölçümleri ile SKK arasında orta düzeyde korelasyon mevcuttu. SKK 520 mikronun altında gözlerde, SKK ile DKT ölçümleri arasında korelasyon yoktu. 520 ? 580 mikron arasında GB ölçümleriyle SKK arasında GAT ve NKT'de düsük korelasyon varken, DKT ve tonopende korelasyon yoktu. 580 mikronun üzerinde ise tonopen ve GAT ölçümleri ile SKK arasında çok zayıf korelasyon görülmesine ragmen, SKK'dan en çok etkilenen cihaz DKT olarak bulundu Sonuçlar: Tonometrik ölçümleri etkileyen temel parametre SKK'dır. Bulgularımız DKT'nin SKK ince olan bireylerde en dogru ölçümü yapacagı, agırlıklı olarak kalın kornealardan olusan OHT bireylerde ise üstünlügü olmadıgına isaret etmektedir. SKK bilinmeden GB ölçümü yapılacaksa en isabetli ölçümler sırasıyla DKT ve tonopen ile yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
To compare intraocular pressure (IOP) measurements of Pascal dynamic contour tonometry (PDCT) with those of tonopen, Goldmann applanation tonometry (GAT) and noncontact tonometer (NCT) in ocular hypertensive (OHT) and normal individuals and to assess how corneal, refractive and biometric parameters effects these measurements. Materials and Methods: Four hundred-eighty eyes of 240 patients were included in the study. Those 120 patients with IOP values above 21 mmHg consitituted the OHT group while 120 normal indiviuals without IOP elevation constituted the control group. All eyes underwent refraction examination, keratometric measurement, axial lenghth measurement and central corneal thickness (CCT) measurements. Then, IOP was measured with DCT, GAT, NCT and tonopen, with 5 minutes intervals and in random order. Difference between these tonometers? measurements and correlations between IOP and refraction, CTT, keratometry and axial length were statistically analyzed. Findings: The mean CCT was 578.07 ± 30.38 ?m, and 546.05 ± 33.66 ?m, in OHT and control groups, respectively. There were no correlations between tonometers? measurements and keratometry, sphreical equivalent and axial length. In the control group, while CCT showed moderate correlations with GAT and NCT, there was a weak correlation with tonopen; no correlation between CCT and DCT measurements were detected. In the OHT group there was a weak correlation with CCT and tonopen measurements, and moderate correlations with CCT and other tonomoters? measurements. In corneas thinner than 520 ?m, there was no correlation with CCT and DCT measurements. In corneas between 520 and 580 ?m, there was a weak correlation between CCT and IOP mesaurements with GAT and NCT, while there was none with DCT and tonopen. Above 580 ?m, while there was a very weak correlation between CCT and mesaurements with GAT and tonopen, DCT was influenced the most.