Liken planuslu hastalarda serum TNF-ALFA,IL-1-ALFA,IL-6 ve IL-8 düzeyi
The levels of serum TNF-ALPHA,IL-1-ALPHA,IL-6 and IL-8 in patients with lichen planus
  1. Tez No: 203686
  2. Yazar: DİLEK BAYRAKTAR BİLAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERAP ÖZTÜRKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç ve kapsam: Liken planus toplumda oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Etyopatogenezinde T hücre aracılı immünite ve bazı sitokinlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Ancak hastalığın etyopatogenezi halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Hastaya yaklaşım ve tedavinin planlanmasında patogenezi iyi bilinmelidir. Bu çalışmada, liken planusun etyopatogenezinde TNF-alfa, IL-1-alfa, IL-6 ve IL-8'in rolünün araştırılmasını amaçladık. Materyal-metod: Bu çalışmaya Celal Bayar Üniversitesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran klinik ve/veya histopatolojik olarak liken planus tanısı alan 40 gönüllü hasta alındı. 40 sağlıklı gönüllü çalışmaya kontrol grubu olarak katıldı. Çalışmaya katılabilmek için her iki grubun her bir kişisine bilgilendirilmiş onam formu verildi. Her bir hastanın rutin kan tetkikleri (hemogram ve biyokimya) ve TNF-alfa, IL-1-alfa, IL-6 ve IL-8 düzeyleri araştırılmak üzere düz tüplere kanları alındı. Sağlıklı gönüllülerin ise TNF-alfa, IL-1-alfa, IL-6 ve IL-8 düzeyleri araştırılmak üzere düz tüplere kanları alındı. Kan örnekleri Celal Bayar Üniversitesi Biyokimya Anabilim Dalı'nda ELİSA yöntemiyle incelendi.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Lichen planus is a very common disease in public. T-cell-mediated immunity and some cytokines are thougt to play an important role in its etiopathogenesis. However the etiopathogenesis of the disease has not been clarified yet. The pathogenesis must be well-known during the approach to the patient and while planning the treatment. In this study we aimed to investigate the role of TNF-alpha, IL-1-alpha, IL-6 and IL-8 in the etiopathogenesis of LP. Material and methods: In this study 40 patients who applied to Celal Bayar University Dermatology Outpatient Clinic and diagnosed as lichen planus clinically and/or histopathologically were included. 40 healthy volunteers were included in the study as a control group. To be included in the study an information approval form was given to each person of both groups. Blood in straight test tubes were taken from each of the patient both for the routine blood analysis (complete blood count, biochemical analysis) and for investigating TNF-alpha, IL-1-alpha, IL-6 and IL-8. Blood in straight test tubes were taken from healthy volunteers for investigating TNF-alpha, IL-1-alpha, IL-6 and IL-8. Blood samples were analyzed with ELISA method in the laboratory of Biochemistry Department of Celal Bayar University.