Polikistik over sendromlu hastalarda oral kontraseptif - anti-androjen kullanımı ve kardiyo-metabolik risk
The use of oral contraceptives-antiandrogens and cardiometabolic risk in polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 203705
  2. Yazar: AYLA HARMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN BÜLENT YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Harmancı, A., Polikistik Over Sendromlu Hastalarda Oral Kontraseptif ? Anti-androjen Kullanımı ve Kardiyometabolik Risk. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları ? Endokrinoloji Yan Dal Tezi, Ankara 2008. Polikistik over sendromu (PKOS); androjen artışı, ovulatuvar fonksiyon bozukluğu ve polikistik overler ile karakterize, karmaşık ve oldukça yaygın olarak görülen bir bozukluktur. Oral kontraseptif (OK) ilaçlar ve anti-androjenler PKOS'un uzun dönem tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta olan ilaçlardır. Bununla birlikte OK'lerin olası kardiyometabolik yan etkileri, kullanımları ile ilgili bazı endişelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ethinyl estradiol-drospirenon (EE/DRSP) kombinasyonu, yeni bir düşük doz OK'dir. Mevcut sınırlı bilgiler, bu yeni OK'in PKOS tedavisinde tek başına ya da bu sendromun tedavisinde kullanımına izin verilmiş olan diğer ilaçlarla birlikte kullanılabileceğini desteklemektedir. Bu çalışmanın amacı anti-androjen tedavi ile birlikte OK kullanımının, PKOS'lu hastalardaki kardiyometabolik risk üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla çalışmaya 23 normal glukoz toleranslı, obez olmayan, PKOS'lu hasta (yaş: 22,2 ± 3,5 y, VKİ: 21,9 ± 3.0 kg/m2) ve 23 yaş ve VKİ eşleştirilmiş sağlıklı kontrol alındı. PKOS tanısı 2003 Rotterdam kriterlerine uygun olarak konuldu. Hastaların tümünde hiperandrojenizm ve kronik oligo-anovulasyon ve %87'sinde ultrasonografik olarak polikistik over görünümü mevcuttu. Kontrol grubundaki katılımcıların hiçbirisinde polikistik over görünümü yoktu. Hastalara 6 ay boyunca EE/DRSP (30 µg/3mg) ile spironolakton (100mg/gün) tedavisi verildi. Tüm katılımcıların yüksek duyarlılıklı CRP (hs-CRP) ve homosistein (hcy) düzeyleri ile total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL ve VLDL düzeylerini içeren lipid profilleri ölçüldü ve hepsine standart 75 gram oral glukoz tolerans testi yapıldı. Tüm bu testler hasta grubunda, tedavi sonrasında tekrar edildi. Çalışmanın sonucunda bazal hs-CRP, hcy ve lipid düzeyleri PKOS ve kontrol gruplarında benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Harmancı, A., The use of oral contraceptives-antiandrogens and cardiovascular risk in polycystic ovary syndrome. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Endocrinology and Metabolism-Thesis in Endocrinology and Metabolism, Ankara 2008. Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common and complex disorder characterized by androgen excess, ovulatory dysfunction and polycystic ovaries. Oral contraceptive pills (OCPs) and anti-androgens are commonly used in the long-term management of PCOS. Potential adverse cardiometabolic effects of OCPs represent a major concern. Limited available data in PCOS suggest that the new low-dose OCP, ethinyl estradiol-drospirenone (EE-DRSP), alone or in combination with other agents is promising for the treatment of the syndrome. We sought to determine the effects of OCP plus anti-androgen therapy on cardiometabolic risk of PCOS. Twenty three normal glucose tolerant, lean PCOS patients (age: 22,2 ± 3,5 y, BMI: 21,9 ± 3,0 kg/m2), and twenty three age- and BMI-matched healthy controls were included in the study. PCOS diagnosis was based on the 2003 Rotterdam criteria. All patients had hyperandrogenism and chronic oligo-anovulation and 87% had polycystic ovaries on US. None of the controls had polycystic ovaries. Patients received EE-DRSP (3mg/30 ?g) plus spironolactone (100 mg/d) for 6 months. High sensitivity CRP (hsCRP), homocysteine (hcy), lipid profile including total cholesterol, triglyceride, high density lipoprotein, low density lipoprotein, and very low density lipoprotein levels were obtained and a standard 75g 2h oral glucose tolerance test was performed before and after treatment in patients and at baseline in controls. Baseline hsCRP, hcy and lipid levels were similar between the PCOS and control groups.