Ergen polikistik over sendromlu hastalarda serum anti-müllerian hormon düzeylerinin tedavi ve takipteki rolünün değerlendirilmesi
Assessment of anti-müllerian hormone level in management of adolescents with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 412009
  2. Yazar: FATMA DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) kadınlarda çok yaygın olarak görülen fonksiyonel bir hiperandrojenizm ve infertilite nedenidir. Ergenlerde tedavi kliniğe yöneliktir. Kıllanma ve adet bozukluğu için oral kontraseptifler (OKS), metabolik problemler, insülin direnci için ise metformin kullanılmaktadır. Tedaviye yanıtı değerlendirmek için âdetin iki ve beşinci günleri arasında androjen düzeyleri değerlendirilmektedir. Anti-Müllerian hormon (AMH) üretken yaştaki kadınlarda follikulogenezisin düzenlenmesinde önemli rol alır. Son bulgular, AMH'nın üreme çağındaki kadında hayati önemi olduğunu göstermektedir. Serum AMH düzeyi, normal menstruel siklus döneminde önemli oranda değişmemektedir. Folliküler, mid-siklus ve mid-luteal dönemlerde düzey birbirine yakın bulunmuştur. Bu nedenle PKOS takibinde değerli bir parametre olabileceği üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmanın amacı AMH 'nın PKOS'un tedavi ve takibinde değerli bir belirteç olup olmadığını değerlendirmektir. Hastalar ve yöntem: Ortalama yaşları 13-17,5 olan 49 PKOS'lu ergen hasta çalışmaya alındı. Hastaların hepsine OGTT yapılarak insülin direnci olmayan hastalara OKS (grup 1), insülin direnci olanlara ise OKS+metformin (grup 2) başlandı. Hastaların tedavi öncesi ve tedavinin ortalama altıncı ayında, erken foliküler fazda AMH, androjenler, insülin, lipid düzeyleri değerlendirildi. Ayrıca her hastaya tedavi öncesi ve sonrası transabdominal ultrasonografi yapıldı. vii Bulgular: Hastalar 13-17,5 yaşlar arasında (ortalama 15,5±1,3 ) olup, 1. grupta yaş ortalaması 15,6 ±1,35, 2. grupta 15,17±1,46 idi ve aralarında anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objectives: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common cause of hyperandrogenism and infertility in women. Treatment of PCOS is oriented according to the clinical findings, in adolescents. Oral contraceptives (OC) are preferred for treatment of menstrual dysfunction and hirsutism while metformine is used for insulin resistence and metabolic disturbances. Androgen levels, measured between second and fifth days of menstruation, are used for evaluation of response to the treatment. Anti-Müllerian Hormone (AMH) bears a part in regulation of folliculogenesis. Recent studies suggest the crurical role of AMH in reproductive age women. Serum AMH levels do not exhibit very significant changes in different periods of mentrual cycle. Since AMH level ranges were close in follicular, midcycle and mid-luteal phases, it was considered to be a good indicator in management of PCOS. This study was oriented to investigate the benefit of AMH level in management of PCOS. Patients and Method: Fourty-nine adolescents with PCOS, ages between 13 and 17.5 , were recruited to the study. Oral Glucose Tolerence Test was performed to all study group. Patients without insulin resistence were treated with OC and mentioned as Group-1, while patients with insulin resistence were treated with Metformin and OC and mentioned as Group-2. AMH, androgen, insulin and lipid levels collected in early follicular phase, were measured prior to and at sixth month of initiation of treatment. A transabdominal ultrasonography was also performed concurrently. ix Results: The mean age was15.5± 1.3 in all study group, 15.6 ±1.35 in Group-1 and 15.17±1.46 in Group-2 and it was not significantly different.