Polikistik over sendromlu hastalarda siproteron asetat ve etinil estradiol içeren oral kontraseptif tedavisinin serum rezistin düzeyleri üzerine etkileri
Effects of oral contraceptive treatment containing cyproterone acetate and ethinil estardiol on serum levels of resistin in patients with polycystic ovary syndrome.
- Tez No: 411817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ÖZDEN HACIVELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kumcular, T. Polikistik Over Sendromlu Hastalarda Siproteron Asetat ve Etinil Estradiol İçeren Oral Kontraseptif Tedavisinin Serum Rezistin Düzeyleri Üzerine Etkileri. Çanakkale Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü. Uzmanlık Tezi, Çanakkale, 2013. Polikistik over sendromunda (PKOS) insülin direncinin önemli bir rolü olduğu bilinmektedir. Ancak, insülin direnci ile PKOS arasındaki ilişkide rezistinin rolü tartışmalıdır. Bu çalışmanın amaçları,PKOS'u olan kadınlarda, 35 ?g etinil estradiol (EE) + 2 mg siproteron asetatın (SA) serum rezistin düzeyleri üzerine etkisini ve rezistin düzeylerinin hormonal ve metabolik parametrelerle ilişkisi olup olmadığını belirlemektir. Çalışmaya, Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı konan, normal kilolu, fazla kilolu veya obez 30 PKOS'lu kadın dahil edildi. Çalışma başlangıcında, antropometrik parametreler, serum rezistin düzeyleri, açlık kan şekeri (AKŞ), oral glikoz tolerans testi 2. saat glikoz değeri (OGTT2. SAAT), açlık plazma insülini (APİ), lipidler, folikül stimule edici hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH), androjenler, seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG) ve prolaktin (PRL) düzeyleri ölçüldü. AKŞ/APİ oranı, serbest androjen indeksi (FAI), vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel/ kalça oranı hesaplandı. Üç ay boyunca, 35 ?g EE + 2 mg SA tedavi rejimi uygulandı. Tedaviden sonra, serum rezistin düzeyleri ve antropometrik parametreler tekrar ölçüldü ve VKİ ve bel/ kalça oranı hesaplandı. Başlangıçta, rezistin düzeyleri ile karbonhidrat ve lipid metabolizması parametreleri arasında korelasyon yoktu. Serum rezistin düzeyleri ile DHEAS (r=0.514; p=0.004) dışındaki androjenler arasında korelasyon yoktu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kumcular, T. Effects of Oral Contraceptive Treatment Containing Cyproterone Acetate and Ethinil Estardiol on Serum Levels of Resistin in Patients with Polycystic Ovary Syndrome. Çanakkale University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. Thesis of Speciality, Çanakkale, 2013. The important role of insulin resistance in polycystic ovary syndrome (PCOS) has been established. However, the role of resistin in the relationship between insulin resistance and PCOS is still controversial. The aims of the study were to determine the influence of the 35 ?g ethinyl estradiol (EE) + 2 mg cyproterone acetate (CA) on serum levels of resistin and whether if there were any correlations of resistin levels with hormonal and metabolic parameters in women with PCOS. The study included 30 lean, overweight or obese women with PCOS according to 2003 Rotterdam criteria. At the baseline, anthropometric parameters, serum resistin levels, fasting serum glucose (FSG), serum glucose levels at second hour of two hour oral glucose tolerance test (OGTT2. HOUR), fasting serum insulin (FSI), lipids, follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), androgens, sex hormone binding globulin (SHBG) and prolactin levels were measured. FSG/FSI ratio, free androgen index (FAI), body mass index (BMI) and waist to hip (W/H) ratio were calculated. The 35 ?g EE + 2 mg CA treatment regimen were administered for three months. After the treatment, serum resistin levels and anthropometric parameters were measured and BMI and W/H ratio were calculated again. There was no correlation between resistin levels and parameters of carbohydrate and lipid metabolism at baseline. There was no correlation between resistin levels and levels of androgens except DHEAS (r=0.514; p=0.004).