Kararlı koroner arter hastalarında plazma angiopoietin-1, angiopoietin-2 ve vasküler endotelial büyüme faktörü düzeyleri
Plasma angiopoietin-1, angiopoietin-2 and vascular endothelial growth factor levels in stable coronary artery disease patients
  1. Tez No: 203712
  2. Yazar: AMİR SHAKOR TAVAKKOLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ATALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Koroner ateroskleroz ve koroner kollateral damar gelişiminde büyüme faktörlerinin düzenleyici görev yaptıkları gösterilmiştir. Başta diyabet olmak üzere, koroner kollateral gelişimini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bu çalışmanın amacı kararlı koroner arter hastalığı (KAH) olanlarda büyüme faktörlerinin düzeyi ve koroner hastalığı şiddeti ve kollateral gelişimi ile ilişkisini belirlemektir. Çalışmaya koroner anjiyografi indikasyonu olan kararlı anjina pektoris hastaları dahil edilmiştir. Kan örnekleri koroner anjiyografiden hemen önce femoral arterden alınmıştır. Koroner anjiyografi sonucuna göre, koroner arterlerinde %50'den az darlık olanlar kontrol grubu (n=20, yaş ortalaması 55 ? 10) ve %50 ve daha fazla darlık olanlar koroner arter hastası grubu (n=40, yaş ortalaması 59 ? 11) olarak değerlendirilmiştir. KAH şiddeti 1, 2, 3 damar hastalığı olarak belirlenmiştir. Koroner kollateral varlığı anjiyografik olarak görülüp, görülmemesine göre değerlendirilmiştir. Plazma angiopoietin-1 düzeyi hasta ve kontrol grubunda benzerken (sırasıyla 194±84 pg/ml vs. 173±73,9 pg/ml, p=0,3), plazma angiopoietin-2 (sırasıyla 425±156 pg/ml vs. 251±81 pg/ml, p=
Özet (Çeviri)
Growth factors have important role in development of coronary atherosclerosis and have regulatory effects in coronary collateral formation. Diabetes mellitus to be a prototype, many other factors affect collateral formation. In this study, our aim was to measure growth factor levels in stable coronary artery disease and to ellucidate their possible relationship with coronary artery disease severity and degree of collateral formation. Patients with stable angina pectoris who had an indication for coronary angiography were included in this study. Femoral arterial blood samples were drown just before the coronary angiography. Patietns with less than %50 stenosis in their coronary arteries were considered as control (n=20, mean age 55 ? 10 years) and those with %50 or more considered as coronary artery disease (CAD) group (n=40, mean age 59 ? 11 years). Coronary disease severity was classified as 1, 2, or 3 vessel disease. Coronary collateral presence was assessed by angiographically visible or invisible collateral vessels. Plasma Ang-1 levels were similar in patient and control groups (194±84 pg/ml vs. 173±73 pg/ml respectively, p=0.3). Plasma Ang-2 levels were higher in patient group with respect to control group (425±156 pg/ml vs. 251,0±81 pg/ml respectively, p=