Perkütan koroner girişim yapılan hastalardatam kan viskozitesinin kontrast nefropatisi gelişmesi üzerine etkisi
The effect of whole blood viscosity on contrast nephropathy development in percutaneous coronary intervention
- Tez No: 499118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Koroner arter hastalıkları (KAH) günümüzde mortalite ve morbiditenin en önemli nedenidir. KAH'ın en önemli tanı yöntemi koroner anjiyografi (KAG) ve tedavi yöntemi ise perkütan koroner girişimdir (PKG). Tam kan viskozitesi (TKV), kanın akışa karşı olan esas direncini ifade etmektedir. Bu direnç, kan akışı sırasında plazma proteinleri ve kan hücreleri arasındaki etkileşimden kaynaklanmaktadır. TKV'nin renal fonksiyonları etkileyebileceği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Koroner girişimsel işlemlerin en önemli komplikasyonlarından birisi de kontrast madde nefropatisidir (KMN). KMN gelişiminin en önemli nedeni renal fonksiyonlardaki yetersizliktir. Biz de çalışmamızda perkütan koroner girişim (PKG) yapılan hastalarda tam kan viskozitesinin KMN gelişimi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. MATERYAL VE METOD: Çalışmamıza kardiyoloji kliniğine başvuran PKG kararı alınan, hemodiyaliz veya periton diyalizi almayan, 24-48 saat içerisinde acil By-Pass planlanmayan her iki cinsiyetten 500 hasta prospektif olarak alındı. Bu hastalar elektif PKG, Non-STEMI ve STEMI hastalarından oluşmaktaydı. Çalışmaya alınan hastaların demografik, biyokimyasal ve ekokardiyografik parametreleri, PKG sırasında kullanılan kontrast madde miktarı ve işlem ile ilgili özellikler kaydedildi. Hastaların işlem öncesi hematokrit ve total protein değerlerinden TKV hesaplandı. Hesaplamada daha önceki çalışmalarda kullanılan ve kabul görmüş olan [(0,12x Hematokrit) + (0,17 x (Total Protein-2,07)] formülü kullanıldı. KMN; kontrast madde maruziyetinden 48 ila 72 saat sonra bakılan serum kreatinin seviyelerinde 0.5 mg/dl den daha fazla bir artış ya da bazal serum kreatinin seviyesine göre %25 ve daha çok artış meydana gelmesi olarak tanımlandı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 500 hastanın 69'unda (%13,6) KMN gelişti.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Coronary artery disease (CAD) is currently the most important cause of mortality and morbidity. Coronary angiography (CAG) is the most important diagnostic method of CAD and percutaneous coronary intervention (PCI) is the treatment modality. Whole blood viscosity (WBV) is its intrinsic resistance to flow. This resistance is due to the interaction between plasma proteins and blood cells during blood flow. Several studies have shown that WBV may affect renal function. One of the most important complications of coronary interventional procedures is contrast-induced nephropathy (CIN).The most important reason for the development of CIN is the inadequacy of renal function. We aimed to investigate the effect of whole blood viscosity on the development of CIN in patients undergoing percutaneous coronary intervention (PCI) in our study. MATERIALS AND METHODS: In this study; 500 patients from both genders who were admitted to the cardiology clinic, who did not under go hemodialysis or peritoneal dialysis, who were scheduled for PCI, within 24-48 hours, and who did not undergo emergency bypass were taken prospectively. These patients were composed of patients with elective PCI, Non-STEMI and STEMI. The demographic, biochemical and echocardiographic parameters of the patients, the amount of contrast agent used during PCI and the characteristics of the procedure were recorded. WBV was calculated from preprocedural hematocrit and total protein values of patients. In the calculation, the formula [(0.12x Hematocrit) + (0.17 x (Total Protein-2,07)], which was used and accepted in previous studies, wasused. An increase of more than 0.5 mg / dL in serum creatinin elevels seen 48 to 72 hours after exposure to contrast media or a 25% or greater increase in baseline serum creatinine level was defined as CIN. xi RESULTS: CIN developed in 69 (13.6%) of the 500 patients studied.