Adnan Menderes Üniversitesinde okuyan 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin sağlıklı yaşam konusundaki tutum ve davranışları
Healthy life attitudes and behaviors of Adnan Menderes University 1st and 4th year students
- Tez No: 203714
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Adnan Menderes Üniversitesinde okuyan 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin sağlıklı yaşam konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını belirlemektir. İlk ve son sınıflarda yapılmasının amacı ise üniversite öğrenim sürecinin, sağlıklı yaşam düşünce ve davranışlarına olumlu ya da olumsuz etkilerini saptamaktır.Yöntem: Bu çalışmanın evrenini 2006?2007 eğitim-öğretim yılında Adnan Menderes Üniversitesi fakülte ve yüksek okullarında öğrenim gören 1. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturdu. Çalışmaya Tıp, Veteriner, İktisat, Ziraat, Eğitim, Fen-Edebiyat Fakülteleri ile Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu katıldı. Çalışmaya katılmayı kabul eden fakülte ve yüksek okulların 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin toplam sayısı 2021 idi. Her okulun ilgili sınıflarına bir kez gidildi ve o gün sınıfta bulunan öğrencilere anket uygulandı. Bu şekilde toplam 1400 öğrenciye ulaşıldı. Öğrencilere toplam 44 sorudan oluşan ` Sağlıklı yaşamı değerlendirme anket formu' dağıtıldı. ?Gözlem altında anket uygulaması? tekniğiyle öğrencilerin soruları yanıtlamaları sağlandı. Öğrencilere anne eğitimi (5 puan), baba eğitimi (5 puan), annelerinin ev hanımı olup olmaması (2 puan), oturdukları evin kira olup olmaması (2 puan), ailelerinin gelir durumu (5 puan) soruldu. Öğrencilerin sosyoekonomik düzeyleri toplam 19 puan üzerinden belirlendi ve SED gruplaması, Düşük SED (5-8 puan arası), Alt orta SED (9?12 puan arası), Üst orta SED (13?16 puan arası) ve Yüksek SED (17?19 puan arası) şeklinde oluşturuldu. Öğrencilerin fiziksel etkiklik düzeylerini belirlemek için toplam 7 sorudan oluşan International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) anket formu uygulandı. Öğrencilerin sorulara vermiş oldukları cevaplar değerlendirilerek IPAQ değerlendirme formunda belirtildiği üzere katsayılar ile çarpılarak öğrencinin egzersiz MET değerleri ayrı ayrı bulunmuş ve toplanmıştır.Öğrencilerin beslenme durumları beslenme grupları 6'ya bölünerek (et grubu, baklagiller, süt ve süt ürünleri, sebzeler, meyveler ve ekmek grubu) değerlendirilmiştir. Öğrencilere haftada 1 porsiyondan az, haftada 1?3 porsiyon, haftada 4?6 porsiyon, günde 1 porsiyon, her gün 2?3 porsiyon şeklinde ne sıklıkta tükettikleri sorgulanmıştır. Beslenme Ve Egzersiz Davranış Değişikliği Bilgi Düzeyleri ve evreleri ise Procheska ve Norcross (2001) tarafından belirtilen 4 adet soru ile belirlenilmeye çalışılmıştır.Bulgular: Çalışmamıza katılım %69,3 oranında olmuştur. Öğrencilerin yaşları ortalama 21,1±2,2 (17 ? 33 yaş arası) olup %54'ü kız, %46'sı ise erkektir ve %84,8'i çekirdek ailelerden gelmektedir. Öğrencilerimizin anne ve babalarının kültürel durumları incelendiğinde anne ve babaların çoğunlukla ilköğretim mezunu olduğu görülmektedir. Annelerin ¾'ünden fazlasının ev hanımı ve %12,1'inin ise ev dışında çalışmakta olduğu belirlenmiş olup, babaların ise çoğunluğu serbest çalışmakta (%31,6'ü) ya da sağlık çalışanı dışı memurdur (%31,1). Ailelerin sosyoekonomik düzeyleri (SED) göz önüne alındığında Adnan Menderes Üniversitesi 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin genel olarak alt orta grup (%55,3) ailelerden geldikleri görülmektedir. Kendileri için harcadıkları parayı yeterli ve kesinlikle yeterli gören öğrencilerin sayısı 559 (%41,8) iken yetersiz ve kesinlikle yetersiz bulanların sayısı 709'dur (%53). Öğrencilerin alkol kullanma durumları incelendiğinde; 4. sınıf öğrencilerinin ve erkek öğrencilerin 1.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate health attitudes and behaviors of Adnan Menderes University 1st and 4th years students. The reason why this Project has been conducted at 1st and 4th years students was to determine the contributions of university period on the health attitudes, behaviors and beliefs of the students.Method: Several health related parameters were investigated at this study. The freshman and 4th years students were subjected to `evaluating healthy life questioner?, including 44 questions, under controlled environment. All answers given to the sociodemographic part of the questioner were evaluated within 19 points scale. And the sociodemographic levels of the students were divided into 4 groups such as lower sociodemographic level (SDL)(5-8); Moderate lower SDL (9-12 points), Upper moderate SDL (13-16 points), and High (upper) SDL (17-19 points). The physical activity of the students were evaluated by using 7 questions ( (International Physical Activity Questionnaire; IPAQ). The results obtained from answer then were evaluated by multiplying some index measures in order to determine MET values for activities. Then MET values of all activities were added each other in order to determine total MET values.The food was divided in to g group (meat, legumines, milk and products, vegetables, fruits and bread). The students were asked their consumption frequencies and amounts of these foodstuffs within several periods. The behavioral changes and students? stages in this process were evaluated as explained by Procheska ve Norcross (2001).Results: 69.3% of the students attaining 1st and 4th years of the universities (except Tourism Faculty) joined to this search. The mean age of the students was 21,1±2,2 (17 ? 33). 54% of the students investigated were female and 46% were male. A great majority of the parents were graduated just from primary school. More than ¾ of the mothers were housewife whereas31,6% of fathers were working commercial area and 31,1% were civil servant. Students were generally from moderate lower SDL. 41.8% of the students were finding their educational fees insufficient and definitely insufficient. 4th year students and male students were drinking alcohol significantly higher than 1st year students and females.