Görünür ışınla polimerize olan kompozit dolgu maddesinin pulpa dokusuna etkileri
Pulp tissue effects of visible light cured composite resin material
- Tez No: 25017
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
68 ÖZET Görünür ısınla polimerize olan kompozit dolgu maddelerinin pulpa dokusunda oluşturduğu histopatolojik reaksiyonların incelenmesi amacı ile çalışmamızda deney hayvanı olarak köpeklerden yararlanılmıştır. Deneyde kullanılan 6 adet köpeğin 20 dişine 5. sınıf kaviteler açılmış, köpeklerin I. küçük azı dişlerine kontrol dolgu maddesi olarak çinkooksit öjenol, deney grubunu oluşturan alt ve üst kesici dişlerden, üst kesici dişlere kavite örtücüsü kullanılarak, alt dişlere ise kavite örtücüsü kullanılmadan görünür ışınla polimerize olan kompozit dolgu maddesi üretici firma tavsiyesine uygun olarak kav itelere yerleştirilmiştir. 7-30-90 gün sonra köpekler öldürülerek dişleri çekilmiş ve dişler De Castro tekniğine göre dekalsifiye edilerek 5 mikron kalınlığında kesitler alınmış, hemotoksilen eosin ve azan ile boyanan dişlerin pulpa dokuları ışık mikroskobu altında histopatolojik olarak değerlendirilmiş ve fotoğrafları çekilmiştir. Ayrıca dişlerin kavite altında kalan dentin kalınlıkları ve oluşan tersiyer dentin kalınlıkları oküler mikrometre ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
69 PULP TISSUE EFFECTS OF VISIBLE LIGHT CURED COMPOSITE RESIN [MATERIAL. In order to examine the histopathologicai reactions of pulp tissue to visible light - cured composite materials, dogs were used as experimental animal, in this study. Class V cavities were prepared in 120 teeth of 6 dogs. The prepared cavities in first premolar teeth of dogs were filled with zincoxide eugenol cement and served as control group. While the upper incisors were restored with visible light cured composite filling material using cavity liners, lower incisors were filled with the some restoration filling material without using cavity liners. The dogs were killed at the and of 7-30-90 days and their teeth were extracted. The extracted teeth were decalcified by De Castro technique and sectioned to thickness of 5 |.i and stained with hematoxylin eosin and azo carmine mallory. All sections were histopathologically examined under the light microscope and their photographs were taken. In addition, remaining dentin thickness and formed tertier dentin thickness were measured by oculer micrometer.