Eliptik cihaz kullanarak anaerobik güç tayini için yeni bir protokol önerisi
Proposal for a new protocol to predict anaerobic power on elliptical cross trainer
- Tez No: 203733
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇOLAKOĞLU, PROF. DR. ATİLLA TEKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Wingate Anaerobik Testi için bisiklet ergometresi (BW) yerine eliptik kayak kros simülatörü kullanarak (EW) bir alternatif ortaya koymaktı. Çalışma sağlıklı ve fiziksel olarak aktif erkek gönüllülerle gerçekleştirildi. Precor EFX576i eliptik kayak kros simülatörü üzerinde BW testinin gerektirdiği ek elektronik ve yazılım düzenlemeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to establish an alternative Wingate Anaerobic Test, substituting Elliptical Cross Trainer (EW) for Cycle Ergometer (CW). Volunteers were healthy and physically active male athletes. Electronically and software arrangements were added on Precor EFX576i Elliptic to meet demands of CW test.