Kalp yetmezliği hastalarında glikoz-insülin-potasyum infüzyonunun p dalga dispersiyonu üzerine etkisi
The effect of the glucose-insulin-potassium solution on the p-wave dispersion of the heart failure patients
- Tez No: 203737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYDİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kalp yetersizliği, tedavisinde sağlanan gelişmelere rağmen, yüksek mortalite ve morbiditesi nedeni ile önemli bir sağlık problemi olmaya devam etmektedir. Hastalığın seyri sırasında izlenilen nöroendokrin ve sirkülatuar maladaptasyon süreci kalp dokusunda yapısal, kontraktil ve elektiriksel yeniden yapılanmaya neden olmaktadır. Atriyal fibrilasyon (AF) bu yapılanmanın sonucunda atriyumlarda oluşan reentry odaklarına bağlı gelişmekte, hastalığın prognozu ve hastanın fonksiyonel kapasitesi üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. P dalga dispersiyonu (PD) AF gelişimini predikte eden önemli parametrelerden biri olarak kabul görmüştür. Glikoz-insülin-potasyum (GİK) infüzyonunun hemodinamik ve metabolik olumlu etkileri bilinmektedir. Çalışmamızın amacı; kalp yetmezliği olan hastalarda GİK infüzyonunun P dalga dispersiyonu üzerine olan etkisini araştırmaktır.Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'ne kalp yetmezliği tanısı ve düşük sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF
Özet (Çeviri)
Heart failure, seems to be an important health problem with a high mortality and morbidity in spite of the new advances of the therapy. Neuroendocrine and circulatory maladaptation processes during the course causes structural, contractile and electrical remodelling. This remodelling produces reentry focuses in the atria which causes atrial fibrillation that wosens the prognosis and the functional capacity of the patient. P-wave dispersion is accepted as an important predictor of the atrial fibrillation. Glucose-insulin-potassium infusion has favorable haemodynamic and metabolic effects. We aimed to investigate the effect of the GIK solution on the P-wave dispersion of the heart failure patients.We included 30 patients with heart failure diagnosis and a low left ventricular ejection fraction (EF