Gebelere verilen beslenme eğitiminin anemi üzerine etkisi
Determination of nutritiional training for the prevention of anemia on pregnant women
  1. Tez No: 203736
  2. Yazar: NURHAN AYTUĞ KANBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REHA DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gebelik döneminde görülen anemi hem anne sağlığını hem de bebeğin sağlığını etkilemekte ve demir eksikliği anemisinin (DEA) en sık sebebi nütrisyonel eksikliktir. Araştırma demir eksikliği anemisinin önlenmesinde beslenme eğitiminin etkisini belirlemek amacıyla yapıldı.Araştırmaya toplam 60 gebe alındı, bunlar randomize olarak 30'u eğitim grubu (EG) 30'u da kontrol grubu (KG) olarak belirlendi. Tüm gebelere 3. ve 9. aylarında katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ve bilgi düzeylerini içeren anket formu uygulandı ve Hemoglobin (Hb) değerleri kaydedildi. EG gebelerine 3. aylarında beslenme eğitimi verildi ve bu gebelere ayda bir beslenmelerine dikkat etmesi gereken konular hatırlatıldı. Verilerin analizinde Ki-kare, Mann-Whitney U ve Wilcoxon testleri kullanıldı.Gebeliğin 3. ayında EG'nun Hb değeri ortalama 12,5±1g/dL, KG'nun 12,6±1,0g/dL idi (P=0,893). Gebeliklerinin başlangıçlarından itibaren EG'nun ortalama 12,4±3,8, KG'nun ise ortalama 12,7±3,1 kilo aldıkları (P=0,797) ve her iki gruptaki gebelerin yaklaşık yarısının alması gerekenden az/çok kilo aldıkları görüldü (P=0,795). Öğün aralarında EG gebelerinin 3. ayda %33,3 oranında çay içtikleri, 9. ay'da çay tüketiminin %13,3'lere düştüğü ve farkın anlamlı olduğu (P=0,034), KG'nda ise fark olmadığı görüldü (P=0,257). Kahvaltıda KG gebeleri %86,7 oranında çay içerken, EG gebelerinin %60,0 oranında çay içtikleri ve aralarında ki farkın anlamlı olduğu saptandı (P=0,021).
Özet (Çeviri)
Anemia seen during the period of gestation affects the health of the mother as well fetus. This investigation was carried out to determine the effect of nutritional training for the prevention of anemia due to iron defiency.A total of 60 pregnant women were enrolled in the study. They were then divided into two groups as ''Training group'' (TG) and ''Control Group'' (CG) randomly each having 30 people. A nutritional training were given to the pregnant women in the TG when they are in the 3rd monts of their pregnancy and the outlinens of the nutrition were reminded them once a month later. A questionnaire during the 3rd and 9th month of pregnancy to ascertain the participants' socio-demographik features and level of knowledge. To analyze the data chi-square, Mann-Whitney U and Wilcoxon tests were used.During the 3rd month of gestation, the mean values for Hb was 12.5±1,6gr/dL in TG and 12,6±1,0gr/dL in CG (P=0,893). Starting from the beginning of the pregnancy, the mean value of weight gain in TG was 12,4±3,8 kilos in CG giving a P value of (P=0,797) and also it was observed that about half of the pregnant women had a less/more kilos than the expected in each group (P=0,795). While the pregnant women in group TG were recorded to have drunk tea as 33,3% between the meals during the 3rd month, this rate of tea consumption was reduced to 13,3% at the 9th month showing a ststistical significance (P=0,034); whereas the difference for the tea consumption was not seen in the other group (CG) with a P value of (P=0,257). For breakfast, the pregnant women in CG was determined to have drunk tea as 86,7% , as this rate was 60,0% for the TG showing again a significant difference (P=0,021).