Metatars başları altındaki yük dağılımını etkileyen faktörler
The factors that affects plantar pressures under metatarsal heads
  1. Tez No: 203740
  2. Yazar: MURAT İLİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULUNAY KANATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada amacımız, metatars başlarına binen yükü etkileyen faktörleri ortaya koymak ve bunlardan yola çıkarak başta metatarsalji olmak üzere ayağın mekanik problemlerini çözmede yeni tedavi seçenekleri için yol gösterici olmaktır.Gereç Ve YöntemÇalışmaya ayak şikayeti olmayan 41'i bayan, 20'si erkek olmak üzere 61 gönüllü alındı ve yaş ortalaması 44 (22-63) ve ortalama vücut kitle indeksi 28,04 kg/m² idi.Ayak deformitesi olanlar, nörolojik hastalığı ve periferik nöropatisi olanlar, ayak veya ayak bileği cerrahisi geçirenler çalışmaya alınmamışlardır.Gönüllülere ayak grafileri çekilmiştir, klinik olarak Q açısı, hamstring gerginliği, ayak bileği eklem hareket açıklıkları değerlendirilmiş ve pedobarografik analizleri yapılmıştır. Çalışmada klinik ve radyolojik verilerin, pedobarografik analizle ölçülen metatars başları altındaki yük dağılımı ile ilişkisi araştırıldı.BulgularQ açısı ortalama 10,9º (8-16) ve hamstring gerginliği ortalama 13,8 º (0-42) idi. Halluks valgus açısı ortalama 15,9º (±4,70) ve intermetatarsal açı ortalama 7,2º(±1,59) idi. Talokalkaneal açı 41,87º(±4,77) ve talohorizontal açı 23,25º(±1,92); talus- 1.metatars açısı 1,78º(±1,57) ve kalkaneal eğim açısı 18,55º(±4,58) olarak bulundu. Vücut kitle indeksi 30 kg/m² üzerinde olanlar ile olmayanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Yürüme analizi değerlendirmesinde gönüllülerin 51'inde (%83) zirve basıncın ve maksimum ortalama basıncın en fazla ikinci ve üçüncü metatars başlarında olduğu görüldü.SONUÇBu çalışmada metatars başları altındaki zirve basınç ve maksimum ortalama basınç düzeyi ile bunları etkileyebileceği düşünülen klinik, radyolojik ve demografik parametreler incelendi. Bu veriler ile metatars başları altındaki basınç arasında korelasyon saptanmasına rağmen, değişkenlerin çoklu etkileri incelendiğinde ikinci ve üçüncü metatarstan elde edilen zirve basınç ve maksimum ortalama basınç düzeyinin bu faktörlerden etkilenmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Metatarsalgia is believed to be related with plantar pressure under metatarsal heads. However there is lack of information regarding normal pressure distribution patterns of healthy individuals. During this study we are aimed to find out factors effective on plantar pressures under metatarsal heads.Patients and MethodsBoth feet of 61 healthy volunteers examined( 41 female and 20 male), with mean age of 44 years (22-63). The mean was BMI 28,04 kg/m². Physical examinations were carried out on subjects to ensure that none of them had evidence of foot deformity or diseases affecting the foot. Weight bearing A/P, and lateral foot radiographs, clinic Q angle, hamstring tightness, ROM at ankle joint and pedobarographic measurements were carried out for each patients.ResultsMean Q angle was 10,9º (8-16) and mean hamstring tightness 13,8 º (0-42). Measured mean hallux valgus angle was 15,9º (±4,70), intermetatarsal angle was 7,2º(±1,59), talocalcaneal angle was 41,87º(±4,77), talohorizontal angle was 23,25º(±1,92), talus-first metatarsal angle was 1,78º (±1,57) and calcaneal inclination (pitch) angle 18,55º(±4,58). There were no significant differance among obese (BMI > 30 kg/m²) and non obese subjects. Pedobarographic measurements revealed that peak pressures occurs under second and third metatarsal heads for 83 % of subjects.ConclusionThis study demonstrates that; measured individual parameters have several effects on plantar pressures under metatarsal heads. As a result of regression analysis, due to complexity of foot biomechanics and variability of parameters these effects have not produced significant difference on overall pressure values.