Stabil KOAH hastalarında BODE indeksi, solunum fonksiyonları, egzersiz parametreleri, nefes darlığı ölçekleri ve SGRQ yaşam kalitesi anketi arasındaki ilişki
The relationship between BODE index, pulmonary function parameters, exercise parameters, dyspnea and SGRQ for assessment of health-related quality of life measurement in stabile-COPD patients
- Tez No: 203742
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN TATLICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tüm dünya ülkelerinde, önemli mortalite ve morbidite nedeni olan ve prevalansı giderek artan bir hastalık olan KOAH'da, halen tanı için yeni yöntemlere, tedavi için daha etkin yaklaşımlara gereksinim olduğu gibi; hastalığın şiddetini belirleyebilmek, ilerlemesini öngörebilmek, tedavinin etkinliğini değerlendirebilmek ve böylece hastalığın tüm boyutlarını ölçebilmek için yeni klinik sonuçlar ve belirteçlere gereksinim vardır. Yine de geleneksel olarak, FEV1 parametresi yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ancak klinik bulgularla korelasyonu zayıftır. FEV1'in yanı sıra başka ölçümlerin belirlenmesi ve geçerliliklerinin gösterilmesi gerekmektedir. Günümüzde, VKİ, akciğer hiperenflasyonu, semptomlar, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve egzersiz testini konu alan daha kapsamlı yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Yakın zamanlarda, bu amaca hizmet için birden fazla belirteci kapsayan BODE indeksi oluşturulmuştur. BODE indeksi ile yapılan çalışmalar, bu indeksin hastaların izleminde, hastane yatışlarını ve mortaliteyi öngörmede, hastalığın ilerlemesini değerlendirmede FEV1'den daha üstün ve duyarlı bir yöntem olduğunu vurgulamaktadır.Biz de çalışmamızda, öncelikle, FEV1 esas alınarak yapılan sınıflama ile KOAH şiddetinin BODE indeksi ile korelasyonunu araştırdık.
Özet (Çeviri)
In most of the world, COPD is increasing with a high prevelance, high morbidity, high mortality. However there is a need for diagnosis methods and efficient approaches need for treatment of the disease. In addition to define the severity of the disease, to foresee its growing, to assess the efficiency of the treatment and therefore to evaluate all aspects of the disease there is a need for clinical outcomes and markers.Traditionally metric used to define the progression of COPD has been change in FEV1 However correlation between clinical findings is weak. In addition to FEV1, other measures must be find and their validity must be shown. Today, more comprehensive approaches that are related to BMI, lung hyperinflation, symtoms, healt related to quality of life and exercise tests have been emerging.Recently, BODE index which has more than one marker is made to serve this purpose. Studies made with BODE index emphasises that this index is a better and more accurate method compared to FEV1 at following patients, hospital stays of the patients, foreseeing mortality and assessing the growth of the disease.In our study we examined the correlation between BODE index and severity of the COPD that is based on FEV1 classification. A meaningful relation between COPD phases and BODE is determined.