Santral yerleşimli akciğer tümörü ve postobstrüktif konsolidasyon ayırımında difüzyon ağırlıklı görüntüleme
Dwi in differentiation of postobstructive consolidation from central lung cancer
- Tez No: 203741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada distalde konsolidasyonu olan santral yerleşimli akciğer kanserlerinde, santral kitle ile postobstrüktif konsolidasyonun DAG yöntemi ile ADC değerleri kullanılarak ayırt edilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamız 2 cm'den büyük periferik ve pulmoner nodül/ kitle olarak tariflenen akciğer tümörü, distalinde postobstrüktif pnömoni veya atelektazi ile uyumlu konsolidasyon bulunan santral yerleşimli ve radyoterapi uygulanmamış akciğer tümörlü 46'sı erkek, 3'ü kadın 49 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Olgulara iki farklı b değeri ile single-shot echoplanar pulse sekansıyla difüzyon ağırlıklı görüntüleme uygulanmıştır. ADC ortalama değeri ADC haritasından piksel değerinin karşılığı olarak otomatik olarak hesaplanmıştır. Ortalama ADC değeri tümör ve konsolidasyon alanına 3 farklı ROI yerleştirilerek ölçülmüştür. ROI yerleştirilen alanlarda nekroz ve hava olmamasına özen gösterilmiş ve nekroz varlığında ayrıca ölçüm yapılmıştır. Santral yerleşimli 36 olgunun 21'inde (%58.3) sınırları diğer görüntüleme yöntemleri ile ayırt edilebilen/edilemeyen distal konsolidasyona rastlanmıştır. Olguların tamamında ADC değerleri kullanarak kitle-konsolidasyon ayırımı yapabilmek mümkün olmuştur. ADC değerleri ile patolojik tiplendirme arasında anlamlı istatistiksel ilişki kurulamaması bu çalışmada cerrahi rezeksiyon yapılmamış olması nedeniyle mümkün olmamıştır.Çalışmamızda elde edilen veriler doğrultusunda DAG'nin santral yerleşimli akciğer kanseri ile distalindeki konsolidasyonun ayırt edilmesinde ve özellikle radyoterapi alacak hastalarda radyasyon uygulanacak alanın daraltılmasında güvenle kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to differentiate the postobstructive consolidation from central lung cancer by means of ADC values with DWI in centrally located malignancies.We studied 49 patients (46 men and 3 women) with lung cancer including peripheral lung tumors >2 cm diagnosed as pulmonary nodule/mass and central masses with distal postobstructive pneumonia or atelectasis prior to radiotherapy. DWI was applied in each case with two different b-values using EPI sequence. The ADC values were automatically generated from the ADC map. The average ADC values both from the tumor and the consolidation were calculated from 3 different regions by using ROIs. The necrosis and air containing regions were carefully selected and ADC values were also calculated in necrosis. Distal consolidation was observed in 21 of 36 (%58.3) patients with central masses whose borders were discriminated/undiscriminated with other imaging methods. In all cases, ıt was possible to differentiate the tumors from distal consolidation by means of ADC values. To define a statistical relationship between lung cancer typing and ADC values was not possible due to lack of surgical resection.We concluded that DWI may be applied to differentiate central lung cancer from distal consolidation by means of ADC quantification and this method may be safely used in reducing the size of radiation portal in candidates of radiation therapy.