Hızlı yüzeyel solunum indeksini mekanik ventilasyon sırasında en iyi tahmin eden mod ve basınçların kombinasyonunun belirlenmesi
Determining the best mechanical ventilation mode and pressure combinations which predict successful rapid shallow breathing index nearest to values calculated in spontaneous ventilation
  1. Tez No: 203743
  2. Yazar: ŞENAY DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ayırma işlemi toplam MV' de kalma süresinin % 40-50'sini olusturur (3, 21, 25).Ayırma sırasında hastanın kooperasyonunu gerektiren bu islem için bazı metodlar mevcuttur.Hızlı yüzeyel solunum indeksi (HYSİ) hastanın mekanik ventilasyon (MV) desteğinden ayrılmaya hazır olduğunu gösteren en iyi belirleyici parametredir (37). Bu çalısmada hastanın spontan solunum sırasında ölçülen HYSİ'ne en yakın değeri ölçen ve hastanın ventilatörden ayrılmaya hazır olduğunu en iyi tahmin eden mekanik ventilatör mod ve basınç kombinasyonlarını saptamayı amaçladık.Yoğun Bakım Ünitesi'nde entübe izlenen 25 hasta çalısmaya alındı. Entübasyonun 24.saatinden itibaren günlük değerlendirmeyi geçen hastalara spontan soluma denemesi (SSD) uygulandı. Tüm hastalarda T tüpe alınmadan önce farklı basınç modlarında HYSİ ve diğer parametreler ölçüldü. Tüm hastalarda HYSİ'nin farklı modlarda anlamlı farklı olmadığı ancak spontan mod ile en iyi korelasyonu PS 5 PEEP 0 (p = 0.0001, r = 0.719) kombinasyonunun, en kötü korelasyonu ise PS 0 PEEP 5 kombinasyonunun gösterdiği belirlendi. Ayırma başarısını öngörmek için HYSİ için eşik değer saptanamadı.SBT başarılı ve başarısız gruplara bakıldığında SKB (p = 0.041) ve DKB (p = 0.046) için anlamlı farklılıklar saptandı. SKB için 120 mmHg, DKB için 70 mmHg belirleyici değer olarak saptandı. Solunum sayısı başarısız grupta başarılı gruba göre daha yüksek bulundu. PS 0 PEEP 5 ve PS 5 PEEP 0 kombinasyonlarında f için belirleyici değer 27 olarak ölçüldü. Tüm hastalar değerlendirildiğinde VD / VT oranı 0.53 ± 9.7 saptanırken, SSD başarılı grupta 0.47 ± 0.1, SSD başarısız grupta 0.56 ± 7.8 olarak saptandı, iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p = 0.032).Sonuç olarak T tüpte ölçülen HYSİ ile ventilatör desteği sırasında ölçülen özellikle `PS 5 PEEP 0 kombinasyonu' olmak üzere farklı mod ve basınç kombinasyonlarındaki HYSİ değerleri arasında iyi korelasyon olmasına rağmen SSD başarısını tahmin etmede HYSİ için eşik değer saptanamadı. Bununla beraber ayırma öncesinde ölçülen SKB, DKB, VE ve f parametrelerinin ayırma başarısını öngörebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Time spent in the weaning process represents 40-50 % of the total duration of mechanical ventilation (MV) (3, 21, 25). There are some methods for conducting this process which will require the cooperation of the patient during the phase of discontinuation. Rapid shallow breathing index (RSBI), was the best predictive parameter for the initial assessment of the readiness for discontinuation of MV support (37). In this study we aimed to determine the best MV mode and pressure combinations which predict successful RSBI nearest to values calculated in spontaneous ventilation and estimate the patients readiness to weaning.Twenty five mechanically ventilated patients were included in the study. Spontaneous breathing trial (SBT) was applied to the patients who meet the criteria of daily secreening (DS) after 24th hours of intubation. RSBI and other weaning parameters were calculated in different combinations before T tube trial in all patients. RSBI did not differ significantly between spontaneous mode and other combinations, but the best correlation was found in PS 5 PEEP 0 (p = 0.0001, r = 0.719) combination, the worst in PS 0 PEEP 5 combination compared with spontaneous mode. RSBI showed no predictive value for weaning success ineach combination. Systolic (SBP) and diastolic blood pressure (DBP) measurements were significantly different accross the SBT success and failure groups (p = 0.041, p = 0.046, respectively). Thereshold values for SBP and DBP were found to be 120 mmHg and 70 mmHg respectively. Respiratory rate (f) was higher in SBT success group than SBT failure group. When measuredat PS 0 PEEP 5 and PS 5 PEEP 0 combinations thereshold value of f was found to be 27 /min. The mean VD / VT (deadspace / tidal volume ratio) was 0.53 ± 9.7 in all patients, 0.47 ±0.1 in SBT success group, 0.56 ± 7.8 in SBT failure group, the difference between success and failure groups was significant (p = 0.032).Although there was a good correlation between RSBI measured in T tube and RSBI measured in different mode and pressure combinations, a thereshold value was not detected for RSBI to predict SBT success. In addition SBP, DBP, VE anf f parameters measured before weaning were found to be predictors of weaning success.