Transrektal ultrasonografi (TRUS) kılavuzluğunda alınan prostat biyopsilerinde prostat kanseri oranlarının değerlendirilmesi
Assesment of the TRUS-guided prostate biopsy to determine prostate cancer rate
- Tez No: 203771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BOZLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Prostat kanseri, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de erkeklerde en sık görülen organ kanserlerinden biridir. Prostat kanserinin histopatolojik tanısını koymak için standart olarak kabul gören yöntem transrektal ultrasonografi (TRUS) kılavuzluğunda yapılan biyopsilerdir. Günümüzde en sık kullanılan prostat biyopsisi endikasyonları parmakla rektal muayenede şüpheli bulgular ve PSA( prostat spesifik antijen) yüksekliğidir. Prostat biyopsilerinin hazırlık ve yapılış tekniğiyle ilgili genel kabul gören bir kılavuz olmamakla beraber, çok farklı teknikler uygulandığında değişik kanser yakalama oranları bildirilmektedir. Biz bu çalışmada TRUS kılavuzluğunda prostat biyopsisi yapılan hastalardaki prostat kanseri oranlarını değerlendirerek, hasta özellikleri ve yapılış tekniğiyle olan ilişkisini araştırmayı amaçladık.Ocak 2003 ile Aralık 2007 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Prostat Hastalıkları Polikliniğinde TRUS kılavuzluğunda prostat biyopsisi yapılan olgular çalışmaya dahil edildi. Olguların tümüne biyopsi öncesi standart hazırlık yapıldı ve en az 12 parça biyopsi alındı.Toplam 832 olguya 906 defa biyopsi işlemi uygulandı. Olguların yaş ortalaması 67.2±8.7 yıl olup; 62' sine (%6.8) ikinci defa ve 12' sine (%1.32) üçüncü defa biyopsi yapıldı. Prostat kanseri yakalama oranları ilk biyopsilerde %29.4 ve ikincilerde %12.9 olarak bulundu. Üçüncü defa biyopsi yapılan olguların hiçbirinde kanser saptanmadı. Yıllara göre değerlendirildiğinde; 2003?2007 yılları arasında prostat kanseri saptama oranları sırasıyla %16.5, %30.2, %25.1, %31 ve %30.1 olarak bulundu. Rektal muayenesi normal (n=573) ve şüpheli (n=259) olanlarda prostat kanseri oranları sırasıyla %19 ve % 81.6 idi. PSA değerlerine göre kanser oranları değerlendirildiğinde; 10 ng/ml olanlarda prostat kanseri oranları sırasıyla %4.8, %17.9 ve % 47 olarak bulundu.Son yıllarda görülme sıklığı artan prostat kanseri, erken tanı konulduğunda tedaviye çok daha iyi yanıt veren bir hastalıktır. Bulgularımız; özellikle PSA'nın sık kullanılması ve biyopsi tekniklerindeki gelişmelerin prostat kanseri yakalama oranlarındaki artışta önemli faktörler olduğunu göstermektedir. Son yıllarda ilk kez prostat biyopsisi yapılanlarda alınan kor sayısının artırılması da kanser yakalama oranlarının artmasında önemli faktördür.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most frequently observed cancers in male population in Turkey, like the other countries. To diagnose prostate cancer histopathologically, the standardly accepted method is the biopsies guided by transrectal ultrasonography (TRUS). Currently, the most frequently used endications for prostate biopsy are suspicious findings in digital rectal examinations and PSA (prostate spesific antigen) elevation. Eventhough there is no generally accepted guide for the preparation and application technigue of prostate biopsy, when various techniques are applied, different detection rates of cancer is announced. In this study, we aimed to search the relationship between patient characteristics and application technigues by reviewing the prostate cancer rates of the patients underwent prostate biopsies guided by TRUS.The patients underwent prostate biopsies guided by TRUS between January 2003 and December 2007 in Mersin University Medicine Faculty Urology Department Prostate Disease Clinic are included to the study. The standard preparation is made for all of the patients and 12 pieces of biopsy are taken from them each.832 of the patients underwent 906 biopsies. The average age of the patients is 67.2±8.7 and the second biopsy is applied to 62 of them (6.8 %) and third biopsy is applied to 12 patients (1.32%). It is founded that the detection rate of prostate cancer at the first biopsies is 29.4% and at the second biopsies is 12.9%. There is not any cancer findings detected at the third biopsies. According to the review of years, the detection rate of prostate cancer between the years 2003 and 2007 are founded as 16.5%, 30.2%, 25.1%, 31% and 30.1% successively. Prostate cancer rates at normal (n=573) and abnormal (n=259) findings of digital rectal examination were 19% and 81.6% succesively. According to the review of PSA level, 4 ng/ml, 4-10 ng/ml and >10 ng/ml cancer rates are founded as 4.8%, 17.9% and 47% succesively.Prostate cancer which has increasing frequency at the last years, gives a good response to treatment especially at early detection. Our findings indicate that the frequent appliance of PSA and the development in the technigues of biopsy are the significant factors of the increasing rates in the detection of cancer. Increasing the rate of core taken at the first biopsy at the recent years is also a significant factor of increasing rates in the detection of cancer.