Transrektal USG ile yapılan prostat biyopsisinde periprostatik sinir blokajına ek olarak uygulanmış iki analjeziğin VAS ve memnuniyet anketi ile karşılaştırılması
Comparison of two analgesia applied to periprostatic nerve blockage during transrectal ultrasound guided prostate biopsy by VAS and satisfaction questionnaire
  1. Tez No: 615599
  2. Yazar: HALİL ÇAĞRI AYBAL
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL BAŞAR, UZMAN TAHA NUMAN YIKILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Randomize prospektif çalışmamızda, transrektal ultrason (TRUS) eşliğinde prostat biyopsisi yapılan 162 hastada periprostatik blokaja(PPB) ek olarak uygulanan 2 farklı anestezi tekniğininetkinliğini karşılaştırdık. Yöntem ve Gereçler: Nisan 2017 – Eylül 2017 tarihleri arasında TRUS eşliğinde prostat biyopsisi planlanan ve çalışma kriterilerine uyan hastalar çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak her biri 54 kişiden oluşan 3 gruba ayrıldı; PPB'a ek olarak lokal anestezik krem uygulanmış olan (Grup 1), PPB'a ek olarak diklofenak supozituvar uygulanmış olan (Grup 2) ve sadece PPB yapılmış olan (Grup 3). Prostat biyopsisi yapılması planlanan her hastanın işlem sırasındaki ağrı düzeyi VAS ile değerlendirildi. USG probunun yerleştirilmesi sırasındaki ağrı derecesi VAS 1, PPB sırasındaki ağrı derecesi VAS 2, biyopsi materyalini alırkenki ağrı derecesi VAS 3 olarak kaydedildi.Hastalara biyopsi işleminden sonra biyopsi işlemindeki tolerasyon düzeyleri ve tekrar biyopsi endikasyonu durumunda aynı analjezik yöntemi seçimi memnuniyet anketiyle sorularak alınan cevaplarbiyopsi işlem formuna kaydedildi. Bulgular: Üç grubun ortalama yaşları, serum prostat spesifik antijen (PSA) değerleri arasında istatistiksel olarakanlamlı fark belirlenmedi. Gruplar arası VAS 1, VAS 2, VAS 3 ağrı skorları sonuçlarıdeğerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edildi (p= 0.001). Grup 1 ile 2 arasında VAS 1 ağrı skorları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p = 0.01); fakat VAS 2 ve VAS 3 ağrı skorlarıarasındaistatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (sırasıyla p = 0.08 ve p = 0.23). Grup 1 ve 2 ile grup 3'teki hastaların VAS 1, VAS 2, VAS 3 ağrı skorları ayrı ayrı karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu gösterildi(p< 0.05). Sonuç: TRUS kılavuzluğunda prostat biyopsi yapılmadan önce uygulanan prilokain – lidokain krem veya diklofenak supozituvarınultrason probunun yerleştirilmesi, PPB yapılması ve prostattan biyopsi alınması sırasında hastaların ağrı düzeylerini azaltabildiğinigösterdik. Ultrason probunun yerleştirilmesi sırasında prilokain – lidokain kremin diklofenak supozituvara göre ağrı düzeyini daha fazla azalttığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: In this randomized prospective study, we compared the effectiveness of two different analgesia techniques in addition to periprostatic blockage (PPB) in 162 patients who underwent transrectal ultrasound (TRUS) guidedprostate biopsy. Materials and Methods: TRUS - guided prostate biopsies were planned on162 suitable patients with the study criteria between April 2017 and September 2017. Patients were randomly divided into three groups.The groups were determined byin addition to PPB prilocaine - lidocaine cream applied(Group 1), who had been administered diclofenac suppository in addition to PPB (Group 2) and performed only periprostatic blockage (PPB) (Group 3). The pain level of each patient during the procedure was evaluated by VAS. The degree of pain at the time of insertion of the ultrasound probe was recorded as VAS 1, the degree of pain at the time of periprostatic blockagewas recorded as VAS 2, and the degree of pain while during needle biopsy was recorded as VAS 3. After the biopsy procedure, tolerance levels in the biopsy procedure and the choice of the same analgesic method in case of re-biopsy indication were asked by the satisfaction questionnaire. The responses were recorded on the transaction form. Results: There were no statistically significant differences between three groups in terms of serum prostate specific antigen (PSA) values and the mean age. There were statistically significant differences of pain scores between the groups of VAS 1, VAS 2 and VAS 3 (p = 0.001).The difference of VAS 1 pain scores was statistically significant between group 1 and group 2 (p = 0.01). There were no statistically significant differences of VAS 2 and VAS 3 pain scores between group 1 and group 2 (respectively p = 0.08 and p = 0.23). When group 1 and 2 were compared with group 3, decreasing of VAS 1, VAS 2 and VAS 3scores were statistically significant. Conclusion: We demonstrated that the prilocaine - lidocaine cream or diclofenac suppository, which was administered before applying ultrasound probe and TRUS guided prostate biopsy, could reduce the pain levels of patients during placement of the ultrasound probe, PPB and prostate biopsy. We demonstrated that prilocaine - lidocaine cream reduces the level of pain more than diclofenac suppository during placement of the ultrasound probe.