Sigara alışkanlığı ve kronik alkol kullanımı ile alt üriner sistem yakınmaları ve klinik benign prostat hiperplazisi arasındaki ilişki
The relation between the lower urinary system symptoms consequent to cronic alcohol consumption and cigarette smoking and the clinic benign prostate hiperplasia
  1. Tez No: 203772
  2. Yazar: SİNAN KARAZİNDİYANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDAL DORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amacımız prostat hastalığının belirleyicileri olan, uluslar arası prostat semptom skoru (international prostate symtom score: IPSS), yaşam kalitesi (life quality:LQ), ortalama işeme hızı (mean flow rate: MFR), prostat volümü ( PV), total ve serbest prostat spesifik antijen (PSA) değerleri açısından değerlendirerek, klinik çalışmamız ile sigara içimi ve alkol kullanımı ile alt üriner sistem yakınmaları ve klinik benign prostat hiperplazisi (BPH) arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Çalışma yaşları 45-85 yaş arasındaki 1523 hasta üzerinde yapıldı. Önceden hazırlanmış anket formları doldurtuldu. Ayrıntılı sigara içim anamnezi alındı ve içenlerin paket yılları hesaplandı. Hastaların alkol kullanıp kullanmadıkları, uluslar arası prostat semptom skoru ve yaşam kalitesi sorgulandı. Ortalama işeme hızları standart üroflov ölçüm cihazı ile ölçüldü. Bütün katılımcı erkeklerin prostat volümleri ultrasound ile ölçüldü. Total ve serbest prostat spesifik antijen düzeyleri biyokimyasal olarak tespit edildi.Sigara içenlerde içmeyenlere oranla PV ve PSA değerlerinin anlamlı olarak az olduğu, MFR' nin anlamlı olarak yüksek olduğu görülürken, IPSS ve LQ değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşıldı. Ayrıca paket yılı arttıkça üriner sistem semptomlarının şiddeti de artmakta idi. Orta derecede alkol alımı ise alt üriner sistem semptomları (AÜSS) oluşumunun azaltılması ile kuvvetle ilişkili görüldü. Klinik BPH tanısı konulan hastalarda sigara ve alkol kullanma oranı daha düşüktü fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the predictors of the prostatic diseases that consist of international prostate symptom score (IPSS), life quality (LQ), mean flow rates (MFR), prostate volume (PV), total and free prostate spesific antigenes (PSA) levels and to determine the relation between the lower urinary system symptoms (LUTS) consequent to alcohol consumption and cigarette smoking and the clinic benign prostate hiperplasia (BPH).1523 patients between 45 and 85 year-old included in this study. Previously prepared questionnaires were filled out. Detailed cigarette smoking history has been asked and pocket-years were calculated. Patients were questioned/interrogated for alchohol consumption, international prostate symptom score and life quality. Mean flow rates were measured with standardised uroflow measuring device. Prostate volumes of the patients were measured by abdominal ultrasound. Total and free prostate spesific antigenes levels were biochemically determined.In cigarette smoking group, inspite of prostate volume and plasma PSA levels were lower and MFR scores were higher than non smokers group. At the same time there were no statistically significance between IPSS and LQ scores. Also in this study it has been shown that urinary tract symptoms aggrevated by increased pocket-year. And decreased LUTS appearence was stongly associated with milder alchohol comsumption. Thre alchohol consumption and smoking rates were low forthe patients who have clinical BPH diagnosis but these were statistically insignificant.