Polis Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin sosyodemografik özellik ve psikolojik gereksinimlerinin irdelenmesi
The socio-demographical situation of police high school students and the examination of their psycological needs
  1. Tez No: 203782
  2. Yazar: MURAT YÜKSELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Forensic Medicine, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
?Polis? genel olarak, toplumda düzeni sağlamak, suç işlenmesini önlemek ve suç işlendikten sonra failleri ele geçirerek adalete teslim etmekle görevli ve yetkili kişi ve kuruluşlar olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde polis yetiştiren kurumlar; lisans düzeyinde komiser muavini mezun veren Polis Akademisi, polis memuru yetiştiren Polis Meslek Yüksek Okulları, Polis Meslek Eğitim Merkezleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak kurulan Polis Kolejleri'dir. Polis Meslek Yüksek Okulları'nın amacı; verdiği mesleki, hukuki, sosyal, kültürel dersler ve uygulamaları içeren ön lisans eğitimiyle Polis Teşkilatı'nın ihtiyacı olan `Polis Memurları'nı yetiştirmektedir. Toplum içinde hassas bir görevi yerine getiren polislerin kişilik yapıları, değer yargıları, ilgi ve tercih alanları ve de gereksinimleri, bu görevi yerine getirmelerinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Edwards Kişisel Tercih Envanteri'ni kullanarak binden fazla öğrencisi bulunan bir Polis Meslek Yüksekokulu'ndaki polis memuru adaylarının kişisel tercih ve gereksinimlerini belirlemek ve anılan kişilerin daha yüksek verim elde edilecek görevlere yönlendirilebilmesi için öneriler geliştirmektir.Bu çalışma, 2005-2006 öğretim yılı İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksekokulu'nda eğitim gören 18-23 yaşları arasında 211 kadın, 860 erkek olmak üzere toplam 1071 öğrenci üzerinde `Edwards Kişisel Tercih Envanteri' kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya katılan öğrencilerin Edwards Kişisel Tercih Envanteri ile incelenen 15 ihtiyaç maddesine verdikleri cevaplara bakıldığında; en ağırlıklı olarak bildirilen gereksinimlerin ?Yakınlık? (%15,80), ?Baskınlık? (%15,60) ve ?Dayanıklılık? (%15,12) olduğu; en düşük olanın ise ?Uyarlık (Riayet)? ihtiyacı (%12,15) olarak bildirildiği görülmüştür.Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine ihtiyaçları doğrultusunda daha etkin psiko-sosyal desteğin verilmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu amaca hizmet edecek şekilde Polis Meslek Yüksek Okullarında rehberlik servislerinin kurulması; kurulmuş olanlar varsa işlerlik kazandırılması ve öğrencilere psikososyal destek verilmesinin sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
?Police? generally work with crime, offenders, victims and prevent the crime. In our country, there are four institutions to educate police: the Police Academies, the Police High Schools (pre-graduate degree for two years), the Police Training Centers and the Police High Schools. The Police Colleges aim to recruit police officers to cover the personnel needs of the Police Force by providing them undergraduate education consisting of professional, legal, social and cultural lessons and practices.The aim of this study is to determine the personal needs, values and attitudes of the police students and develop suggestions to guide them to positions that will match their personal attributes making them able to perform more efficiently.This study was done with 18-23 year old 211 female and 860 male students in Adile Sadullah Mermerci Police High School (pre-graduate degree for two years), Istanbul in the period of 2005-2006 using Edwards Personal Preference Schedule.Using Edwards Personal Preference Schedule, 15 parameters were analyzed. The most preferable needs are ?intem relationship? (15,80%), ?dominancy? (15,60%), ?strongness? (15,12%) respectively and ?deference? (12,15%) is the less.According to the results of the study, it is revealed that giving psycological counseling services to the police students in Adile Sadullah Mermerci Police High School (pre-graduate degree for two years) is a requirement for gaining both personal and institutional success.