Polis memuru adaylarının sosyo - kültürel durumlarının karşılaştırılması
A comparasion of the sociocultural situations of police officer candidates
  1. Tez No: 189728
  2. Yazar: ZÜBEYİR OKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ara stırmada ; Polis Me slek Yüksekokulu Ögrenc iler i ile Pol is Me slek Egitim Merkezler inde egitim ve ögrenim gören polis memuru adaylarının sosyo ? kültürel durumları karsılastırılmıstır. Ara stırmanın evreni, 2005?2006 egitim ögretim döneminde egitim gören Polis Meslek Yüksek Okulu 1. sınıf ögrencileri ve 2006 yılının 1. döneminde egitim ve ögretim gör en Polis Me slek Egitim Merkezi ögr encileridir. POMEM'de egitim ve ögretim gören bayan ögrenc ilerin %80'i ve erkek ögrencile rin %25' i ile her bölgeden bir PMYO olmak üzere 6 PMYO'nun birinci sınıf ögr encileri ar astırmanın örnekleminde yer almıstır. Polis Akademisi Baskanlıgı'nca her yıl PMYO ögrencilerinin sosyo-kültürel düz eyler ini tespit etmek amacıyla anket yapılmakta ve sonuçları yayımlanmaktadır. Alınan izinle anket sonuç ları arastırmada kullanılmıs; aynı ya da benz er sorular POMEM ögrencilerine de uygulanmıstır. Anket yoluyla e lde edilen ver iler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Socia l Sci ences) paket programı kullanılarak çözümlenmistir. PMYO ve POMEM ögrencilerinin anket sonuçlar ı frekan s ve yüzde olarak ortaya konularak karsıla stırılmıstır. Ara stırma sonucunda ; 1) POMEM ögrencilerinin kisisel öz ellikler inin daha fazla oldugu, 2) POMEM ögr enci ailelerinin PMYO ögrenci aileler ine gör e sosyo ? kült ürel düzeyinin bira z daha yüksek oldugu, 3) POMEM ögrencilerinin PMYO ögrencilerine göre yabancı dillerinin daha iyi oldugu ve bilgisayarı daha olumlu kullandıkları, 4) POMEM ve PMYO ögrenc iler inin bos zamanlar ını birbirler ine benzer aktivitelerle degerlendirdigi, 5) Spor, resim, müzik ve televizyon ile ilgili verilere bakıldıgında, POMEM ögrencilerinin sosyo-kültürel düz eyinin daha yüksek oldugu, 6) POMEM ögrencilerinin ve aileler inin ekonomik durumlarının PMYO' lara kıyasla bir az daha iyi d urumda oldugu, Sonuçlarına ula sılmıstır. Ara stırma sonunda ortaya çıkan so nuçlara daya lı olarak ara stırmacı tarafından aynı amaca yöne lik hizmet veren iki farklı egitim kurumu yerine Polis Memuru ihtiya cının POMEM' lerce karsıl anması ana düsünce si a ltında çe sitli öneriler e yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The study compared the socio -cultural situation s of police officer candidates who were in training at the Vocational College of Police Force Training (VCPFT) and the Vocationa l Training Center for Police Force (VT CPF). The subjects of the study were the fir st year students of the vocational college of polic e force training in the educational terms of 2005 and 2006 and the fir st year students of the voc ational training center of police force in the first term of 2006. The study sample comprised 80% of the f emale students and 25 % of the male students in training at the VT CPF and the first ye ar students from one VCPFT of e ach region (Total of 6 VCPFT) A que stionnair e investigating the socio -cultural levels of the students of VCPFT is used annually by the Police Aca demy Administration and its results are published. Upon permission, the results of the que stionnair e were used in the study, and the same or modified questions were used in a different questionna ire for the students of VCPFT. The data collected via the que stionna ire wer e analyzed in computer medium with SPSS (Statistical Package for Social Sc ienc es) pa ckage program. The results of the que stionnaire s applied to the VCPFT and VT CPF students were compared in incidence and percentage. The results indicated that: 1) The students of the VCPFT had m ore per sona l char acteristics. 2) The socio- cult ural level of the families of the students in the VCPFT was slightly higher than that of the familie s of the students in the POMEM. In addition, the students in the VCPFT had higher foreign language acquisition level and made better use of the compute r. 3) The students from both institutions used their fre e time with similar activities. 4) The socio-cultura l level of the students in the VCPFT wa s higher with respect to their involvement in sports, painting, music, and television. 5) The financial status of the families of the students in the VCPTF was slightly better than those of the students in the VTCPF. In the light of the results of the study, it can be suggested that the police officer training should be provided by the VCPTF rather than by both the VCPFT and VT CPF.