İlkokul çocuklarının boğazlarında kolonize olan primer bakteriyel etkenlerin sıklığı ve antimikrobiyal direnç paternleri : 2004-2005 yılında yapılan 9 merkezli epidemiyolojik çalışma
Prevalence of potential bacteria in nasopharyngeal carrriage and antimicribial resistant in school children during 2004-2005 year in Istanbul
- Tez No: 203790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VECDET ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada 2003-2004 öğretim yılında İstanbul'da bulunan 9 farklı ilkokuldan seçilen toplam 50 kız 50 erkek olmak üzere toplam 100 çocuğun nazofaringeal sürüntü örnekleri incelenmiş ve yaşam koşullarını belirlemek amacıyla sorular yöneltilmiştir. Seçtiğimiz okullar sosyo-ekonomik düzeylerine göre düşük, orta ve yüksek olarak 3 farklı gruba ayrılmıştır.Araştırmamızda alınan nazofaringeal sürüntü örneklerinde %15 oranında A grubu ß hemolitik Streptococcus (1.grup: %53.3; 2.grup: %33.3; 3.grup: %13.3) , %27 oranında S.pneumoniae (1.grup: %33.3; 2.grup: %40.7; 3.grup: %13.3) , %30 oranında H.influenzae (1.grup: %46.7; 2.grup: %26.7; 3.grup: %26.7) , %21 oranında M.catarrhalis (1.grup: %33.3; 2.grup: %23.8; 3.grup: %42.9) , %7 oranında S.aureus (1.grup: %37.5; 2.grup: %37.5; 3.grup: %25.0) tespit edilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı fark (p>0.05) bulunamamasına karşın sosyo-ekonomik düzeyi daha düşük olan okullarda okuyan öğrencilerde bakteri yoğunluğu daha fazladır. İzole edilen A grubu ß hemolitik Streptococcus'larda %20 azitromisin, %13.3 eritromisin, %6.6 klindamisin; H.influenzae'da %23.3 ampisilin, %3.6 SXT, %3.3 kloramfenikol; M.catarrhalis'de %33.3 ampisilin, %28.5 SXT; S.pneumoniae'lerde %14.8 tetrasiklin, %18.5 eritromisin direnci belirlenmiştir. S.pneumoniae'lerde penisiline %14.8 oranında direnç, %22.2 oranında orta direnç; S.aureus'ta %100 direnç saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
We investigated the prevalence of potential pathogenic bacteria in nasopharyngeal samples from school children during 2003-2004 year in İstanbul. A total of 100 children (50 boys, 50 girls), aged 5-13, were included from nine schools selected of three regions with different socioeconomic properties. Children were given a questionnaire to collect information on sociodemographic variables. Of those specimens the isolation rates of group A beta hemolytic streptococci %15 (1.group: %53.3; 2.group: %33.3; 3.group: %13.3), S.pneumoniae %27 (1.group: %33.3; 2.group: %40.7; 3.group: %13.3) , H.influenzae %30 (1.group: %46.7; 2.group: %26.7; 3.group: %26.7) , M.catarrhalis %21 (1.group: %33.3; 2.group: %23.8; 3.group: %42.9) , S.aureus %7 (1.group: %37.5; 2.group: %37.5; 3.group: %25.0). Although there are no difference in statisticly, rural school children showed a higher rate of colonization compared to those in urban areas. Resistance of group A beta hemolytic streptococci to azithromycin, erythromycin, clindamicin was %20, %13.3, %6.6; resistance of H.influenzae to ampicllin, SXT, chloramphenicol was %23.3, %3.6, %3.3; resistance of M.catarrhalis to ampicllin, SXT was %33.3, %28.5; resistance of S.pneumoniae to tetracycline, erythromycin was %14.8, %18.5, respectively. 22.2 per cent of the S.pneumoniae intermediate resistance to penicilin and 14.8 per cent were resistant to penicilin. All S.aureus isolates resistance to penicilin.