Çocuklarda oral midazolam premedikasyonu uygulama zamanının, preanestezik ve uyanma koşulları üzerine olan etkisinin araştırılması
The effect of oral midazolam premedication time on pre and post anaesthetic conditions in children
  1. Tez No: 203791
  2. Yazar: KADİR AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ÖLMEZ KAVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çalışmamızda oral midazolam premedikasyonunu üç farklı zaman diliminde uygulayarak, preanestezik ve uyanma koşulları üzerine etkilerini araştırıp, optimal verilme zamanını bulmayı amaçladık.Çalışmamız prospektif, randomize ve çift kör olarak planlandı. Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane'sinde cerrahi operasyon planlanan ASA I-II grubunda, 2-6 yaş arası 90 çocuk dahil edildi. Olgular bilgisayar destekli randomizasyon planına göre rastgele üç gruba ayrıldı. Grup 15'e (n=30) operasyondan 15 dk önce, Grup 30'a (n=30) oprasyondan 30 dk önce ve Grup 45'e (n=30) operasyondan 45 dk önce 0. 5 mg/kg'a midazolam vişne suyuna ( 0. 4ml/kg vişne suyuna) karıştırılarak oral yoldan verildi. Karışımın total volümü 10 ml ile sınırlandırıldı.Hastaların kalp atım hızı, kan basıncı, solunum sayısı ve oksijen saturasyonları mönitörize edildi. Olguların sedasyon skorları, ebeveynden ayrılmayı kabul etmesinin skorlaması, maske kabulunun skorlanması ve venöz yol açmaya tolerans skorları kaydedildi. Kas gevşeticiyi antagonize ettikten sonra yeterli spontan solunumun gelmesi için gereken süre, inhalasyon anesteziğini kestikten sonra ekstübasyona kadar geçen süre kaydedildi. Ekstübasyondan sonra uyanma ajitasyonu 5-nokta ajitasyon skalası ile ölçüldü. Ayrıca ekstübasyondan sonra oksijen gerekip gerekmediği, öksürük olup olmadığı, bulantı-kusmanın olup olmadığı ve diğer yan etkiler kaydedildi.Tüm gruplarda belirli düzeyde sedasyon oluştu. Ancak Grup 45'de hem Grup 15'e göre (p=0. 0001), hem de Grup 30'a göre (p=0. 037) sedasyonun derinliğinde istatistiksel olarak istenen düzeyden daha fazla artış saptandı. Grup 15'de ise ebeveynden ayrılmada ve maske kullanmanın kabulünde diğer iki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla dirençle karşılaşıldı (p=0. 0001). Hastanın uyandırılması sırasında kas gevşeticiyi antagonize ettikten sonra spontan solunumun gelme süresi ve inhalasyon anesteziğini kestikten sonra ekstübasyona kadar geçen süre Grup 15'de diğer iki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha uzun sürdü (p=0. 0001).Grupların hiç birisinde önemli bir yan etkiye rastlanmadı.Sonuç olarak Grup 30'da oral midazolam premedikasyonunun preanestezik dönemde istenen düzeyde sedasyon oluşturması (%87), ve uyanma koşullarına hiçbir olumsuz yan etkisi olmaması nedeniyle oral midazolamın en uygun verilme zamanının indüksiyondan 30 dk önce olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate effect of midazolam on preanesthesia and awaking conditions; besides optimal administration time by application of oral midazolam in three different time intervals.Our study was planned as a prospective randomised double-blind study. Ninety children at 2-6 years of age, who were decided for a surgial operation at ASA I-II groups were included in to the study in Dicle Üniversty hospital. Cases were divided in to three groups by computer randomazition. Cherry juice mixture (0, 4 mg/kg) with midazolam (0. 5mg/kg) was given orally 15 minutes before the operation to Group 15 (n=30), 30 minutes before the operation to Group 30 (n=30) and 45 minutes before the operation to Group 45 (n=30). Total volume of mixture was limited to 10 ml.Heat rate, blood pressure, respiratuary rate, oxygen saturation of the cases were monitorized. Score of sedation, approval of parental leaving, approval of mask and tolarence to venous puncture were recorded. Durations betweens antagonization of muscle relaxants and adequate spontaneus respiration and between cessation of anaesthesic inhalation were recorded. After extubation presence of oxygen need, cough, vomiting, nause and other side effects were recorded.A definite sedation occurred in all groups. Statistically significantly more increased sedation dept was detected in Group 45 than in Group 15 (p=0. 0001) and in Group 30 (p=0. 037). Statistically significantly more resistance to parental leaving and mask approval was found in Group 15 than the other groups (p=0. 0001). Durations between muscle relaxant antagonization and spontaneus respiration and cessation of anesthesic inhalation and time of extubation were statistically significantly longer in Group 15 than other groups (p=0. 0001).No side effects were observed in any groups.In conclusion, in Group 30 desired sedation was obtained with oral midazolam in preanesthetic premedication (%87) and no side effects to awaking conditions were seen with optimal induction 30 minutes before the operation.