Özkıyım nedeni ile acil servise başvuran olguların demografik verilerinin özkıyım yöntemlerine göre değerlendirilmesi
Evalution of demographic data of the patients who applied to the emergency service because of the suicide methods
  1. Tez No: 203802
  2. Yazar: ŞERVAN GÖKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHFER GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Özkıyım ve özkıyım girişimleri asırlardan beri tartışılan olgulardan biri olup aynı zamanda birden fazla alanın etkisinde olan, kişilerin ve çevresindekilerin yaşamını kökten değiştiren bir fenomendir.Özkıyım toplumda en alt tabakadan en üst tabakalara kadar çok geniş bir kitlede görülebilmektedir. Özkıyım, insanların yüzyıllardır anlamaya ve çözmeye çalıştığı en ilginç ölüm şekillerinden biridir.Özkıyım oldukça çeşitli biçimlerde gerçekleştirilebilen; toplumdan topluma, bireyden bireye farklılık gösterebilen bir olgu olduğundan genel bir sınıflama yapılamamaktadır. Özkıyım, toplumlar açısından ve bireyler üzerindeki yıkıcı etkilerinden dolayı çok ciddi bir halk sağlığı sorunu olmanın yanında mortalite ve morbidite açısından da önemli bir sorun teşkil etmektedir.Çalışmada 01.01.2003 ile 31.12.2007 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalına intihar davranışı nedeniyle başvuran 1281 hasta incelenmiştir.Çalışmaya alınan 1281 hastanın 901 (% 70.4)' i kadın geriye kalan 380 (% 29.6)' ini ise erkekler oluşturmaktaydı. Hastaların yaş ortalaması 23.36 idi. Kullanılan yöntemler ilaç alma, insektisid alma, kendini asma, yüksekten atlama, ateşli silah veya kesici delici aletle girişimde bulunma ve koroziv madde alma olmak üzere altı grupta toplandı.
Özet (Çeviri)
Suicide and suicide attempts are phenomena that conduct with different expertise areas, change individuals and their vicinity and discussed since ages.Suicide can be seen in crowd of people with different levels of population. Suicide is the most interesting death that has been investigating to understand and solve by ages. Any classification can be done for suicide because it changes by population and population, by individual and can realize with different ways. Suicide is a serious public health problem due to destruction effect on population and patient, beside that important effect on mortality and morbidity.In the study, 1281 attempted suicide cases had been studied in the Department of Emergency Service of Medical Faculty of Dicle University between 01.01.2003 and 31.12.2007.901(%70. 4) women and 380(%29.6) men patients participated to the study and their average age was 23.36. We divided all suicide attempts to six groups according to drug intoxication, insecticide intoxication, hanging, jumping, gunshot and/or stab wound and corrosive substance ingestion.