Diz osteoartritli hastaların tedavisinde fonoforez ve konvansiyonel ultrasonun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison the efficacies of phonophoresis and conventional ultrasound in treatments of patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 203803
  2. Yazar: PELİN OKTAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda, primer diz osteoartritli hastaların tedavilerinde fizik tedavi ajanlarındanultrason ve fonoforez uygulamalarının etkinliğini karşılaştırdık.Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR polikliniğine başvuran American College ofRheumatology kriterlerine göre diz osteoartriti tanısı koyulan 40 hasta çalışmaya alındı.Hastalar fonoforez ve ultrason tedavisi almak üzere 2 gruba randomize edildi. Açık, kontrollüolarak yapılan çalışmada hastaların tedavi öncesi diz maksimum fleksiyon derecesi ölçüldü.Sabah tutukluğu, ağrısız yürüme süresi, ağrısız yürüme mesafesi kaydededildi. Ağrıdeğerlendirilmesinde vizüel analog skala (VAS) ve Western Ontario Mc Master OsteoarthritisIndex (WOMAC) ağrı skoru kullanıldı. Eklem sertliği için WOMAC eklem sertliği, fizikselfonksiyonlar için WOMAC fiziksel fonksiyon skoru, Lequesne's fonksiyonel indeks veStanford Health Assesment Questionnaire (HAQ)'dan yararlanıldı. Anksiyete, durumsal vesürekli anksiyete ölçeği, depresyon Beck Depresyon ölçeği kullanılarak değerlendirildi.Hastalara her dize 10 dakika olmak üzere toplam 20 dakika olacak şekilde 10 seans tedaviuygulandı. Birinci gruba fonoforezde %1.16 diklofenak dietilamonyum jel kullanıldı, 2.gruba ultrason tedavisi yapıldıFonoforez grubunda yapılan takiplerde ağrısız yürüme mesafesi, yürüme VAS,istirahat VAS, fleksiyon VAS değerlerinde anlamlı düzelme, ağrısız yürüme süresinde 15.gün hariç tüm kontrollerde iyileşmeler saptandı. Ultrason grubunun takiplerinde yürümeVAS, fleksiyon VAS, WOMAC ağrı ve WOMAC fiziksel fonksiyon parametrelerindeanlamlı iyileşme görüldü.Her iki tedavi modalitesinin, bazı parametrelerde başlangıca göre anlamlı düzelmelersağladığı, fonoforezin ağrısız yürüme süresini uzatma ve 2. ay istirahat VAS değeriniazaltmada ultrasona göre anlamlı olarak daha üstün olduğu saptandı.Sonuç olarak çalışmamız her iki tedavinin, diz osteoartritinde güvenli ve etkili birşekilde kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
We compared the efficacy of physical therapy modalities; phonophoresis andultrasound in patients with primary knee osteoarthritis.40 patients who were accepted to Dicle University Physical Therapy andRehabilitation polyclinics diagnosed as knee osteoarthritis according to American Collage ofRheumatology criters were included in trial. Patients were randomized into two groups foradministrating ultrasound or phonophoresis. All patients knees? maximal flexion values weremeasured in this open and controlled trial. Morning stiffness, painless walking durations, anddistances were noted. Western Ontario Mc Master Osteoarthritis Index (WOMAC) pain score,and visual analogic scale (VAS) were used for assesing pain. WOMAC stiffness was used forassesing joint stiffness, WOMAC physical function score, Lequesne?s functional index andStanford Health Assesment Questionnaire (HAQ) were used for physical activities. Anxietywas evaluated by State /Trait Anxiety Inventory, depression was evaluated using BeckDepression Envantery. Therapies were administered for ten minutes for each knee, total 20minutes in a session for 10 sessions in groups. Phonophoresis was administered using %1.16diclofenac diethylamonium jel in the first group, ultrasound therapy was administered insecond group.In phonophoresis group, painless walking distance, walking, resting and flexion VASvalues improved in controls, painless walking duration improved significantly except for 15thday control. In ultrasound group; walking VAS, flexion VAS, WOMAC pain and WOMACphysical functions scores improved in controls.We determined; two modalities improve some clinic parameters howeverphonophoresis is superior to ultrasound therapy for improving painless walking time andsecond month resting VAS.In conclusion our trial indicated; both therapies are safe and efficacy in kneeosteoarthritis.