Kronik obstrüktif akciğer hastalığının atak döneminde interlökinler, tümör nekroz faktör-alfa (TNF- ? ) ve oksidan/antioksidan dengesinin önemi
The importance of interleukins, tumor necrosing factor- ? and oxidant /antioxidant balance while chronic obstructive pulmonary disease exacerbation
- Tez No: 203801
- Danışmanlar: PROF. DR. M.RECEP IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
KOAH, çesitli hücrelerinin rol oynadığı kompleks, kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Bu süreci öncelikle akciğerleri etkilese de sistemik yansımaları bulunmaktadır.Ekim 2006 ve Ekim 2007 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve TBC kliniğinde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) atak tanısı ile izlenmekte olan 66 hasta (yaş ortalamaları 66.50 ± 9.33) ve 30 sağlıklı kontrol grubu (yaş ortalamaları 53.17±12.10) çalışmaya alındı.Çalışmada hasta (KOAH atak hastası), sigara içen ve sigara içmeyen sağlıklı bireyler olmak üzere 3 grup oluşturuldu.KOAH atak hastalarında IL-2R, IL-6, IL-8, IL-10 serum düzeyleri sigara içen ve sigara içmeyen kontrol gruplarına göre anlamlı yüksek bulundu [(p=0.015, p=0.001), (p
Özet (Çeviri)
COPD is a complex, chronic inflamatuar disease that variety of inflamatuar cells take role in presentation.This inflamation process primarely affects lungs but it have also sistemic affects.66 hospitalized patient (mean age 66.50±9.33) that has COPD exacerbation, in D.Ü.T.F Chest Department and 30 healty control group(mean age 53.17±12.10) included in this study between October 2006 and October 2007.In this study, we constitute 3 groups. These were: patients with COPD exacerbation, healty smokers and healty nonsmokers.Serum IL-2R,IL-6,IL-8,IL-10 levels in COPD patients were significiant higher than smoker and nonsmoker control groups. In comparasion of IL1ß levels there was no significiant statistical difference between patients and smoker, nonsmoker control group.Serum TNF ? levels were significiant higher in patients with COPD exacerbation than smoker and non smoker control group.Past litaratures also reported that elevated oxidatif stress and agraveted biochemical and inflamatuar facts withal makes important and negative effects in course and prognosis of COPD.In thıs study, serum MDA, oxidatif stres index, total oxidatif stress levels in patients with COPD exacerbation was significiant higher and Catalase, Paroksanase, Ariesterase levels lower than smoker and non smoker control group. Ther was no significiant difference in total antioksidan capacity levels between COPD exacerbation patients and non smoker control group.When we compare COPD exacerbation patients with smoker conrol group, serum MDA, oxidatif stres index and total oxidatif stres levels were significiant high and total antioxidan capacity, catalase, arilesterase levels were low in patients with COPD exacerbation. There was no difference in Paroksanase levels, between COPD exacerbation patients and smoker control group.In conclusion we understood that oxidatif stress increases in COPD exacerbation. For making oxidan antioxidan balance and inflamation markers practicable in clinical studies we need multicentric studies that includes alot of patients.