Fokal segmental glomerüloskleroz ve minimal değişiklik hastalığında podosit ilişkili proteinler ile TGF beta-1, WT-1 ekspresyonunun değerlendirilmesi, histolojik ve klinik bulgularla korelasyonu
Expression of podocyte related proteins, TGF Beta-1, WT-1 in focal segmental glomerulosclerosis and minimal change disease, correlation of histological and clinical parameters
- Tez No: 203805
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA MEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Patoloji, Nephrology, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Podosit ilişkili moleküllerin glomerüler filtrasyon bariyerindeki rolünün belirlenmesi ve konjenital nefrotik sendromda ağır proteinüriye neden olan nefrin gen mutasyonunun saptanması ile birlikte edinsel nefrotik sendrom olgularında da bu proteinlerin ekspresyonunun değerlendirilmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmamızda podosit zedelenmesinin ortak olduğu minimal değişiklik hastalığı, fokal segmental glomerüloskleroz ve mezangial proliferasyonla karakterli olgularda ?slit diyafram? proteinlerinden nefrin, podosin ve sinaptopodin ekspresyonunu ve klinik parametrelerle korelasyonunu inceledik. 10'u kontrol olmak üzere toplam 84 olguluk çalışmamızda FSGS olgularında nefrin, podosin ve sinaptopodin ile benzer şekilde büyük oranda kaba granüler, MDH olgularında ince granüler MP ile karakterli olgularda ise FSGS ve MDH arasında büyük oranda ince granüler ve kaba granüler boyanma gözlendi. Podosin boyanma şiddeti ve nefrin ekspresyon kaybı ile kreatinin klerensi ve kan kreatinin düzeyleri arasında korelasyon dikkati çekti.Ekstraselüler matriks artışı ve apopitoziste rolü olan TGF-beta 1'in podositlerde ekspresyonu karşılaştırıldığında ise FSGS olgularında diğer gruplara oranla hafif artış izlendi. TGF ekspresyonu ile segmental, global skleroz, interstisyel inflamasyon, fibrozis ve tübüler atrofi arasında korelasyon saptandı. Glomerüler WT-1 ekspresyonu FSGS olgularında diğer gruplara oranla podosit kaybını yansıtır şekilde hafif derecede azalmış idi. Biri selüler varyant olmak üzere yalnızca birkaç olguda WT-1 eksprese etmeyen, bazal membrandan ayrışma aşamasında olan podositlerde CD 68 ekspresyonu izlendi.Sonuç olarak yukarıda adı geçen belirleyiciler daha çok podosit hasarını, hastalığın yaygınlığı ve şiddetini yansıtıyor olsa da birbiri ile ilişkili ya da benzer boyanma paterni gösteren bu belirleyiciler patogenezi aydınlatmak ve ayırıcı tanıya destek olmak açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
After the identification of the role of podocyte related molecules in glomerular filtration barrier and the detection of nephrin gene mutation which causes heavy proteinuria in congenital nephrotic syndrome, the assessment of these proteins in acquired nephrotic syndrome cases have also come into question. In the present study we examined the expression and clinical relevance of `slit diaphragm? proteins including nephrin, podocin and synaptopodin in cases of minimal change disease, focal segmental glomerulosclerosis and mesangial proliferation, in which podocyte damage is the common feature. 84 cases, 10 of which were controls were included in the study. We detected coarse granular staining with nephrin, podocin and synaptopodin in cases of focal segmental glomerulosclerosis, fine granular staining in cases of minimal change disease and both coarse and fine granular staining in cases characterized by mesangial proliferation, which was in between focal segmental glomerulosclerosis and minimal change disease. Podocin staining intensity and the loss of nephrin expression were correlated with creatinine clearance and blood creatinine levels. When the expression of TGF-ß1 in podocytes, which functions in extracellular matrix increase and apoptosis, was examined, cases of focal segmental glomerulosclerosis displayed a mild increase compared to other groups. There was a correlation between TGF expression and segmental sclerosis, global sclerosis, interstitial inflammation, fibrosis and tubular atrophy. Glomerular expression of WT-1 in cases of focal segmental glomerulosclerosis was mildly decreased compared to other groups, reflecting podocyte loss. We detected CD68 expression only in a few cases which did not express WT-1 and were in the stage of basal membrane separation and one of these cases was of cellular variant.In conclusion, although afore mentioned markers rather reflect podocyte damage and extend and severity of the disease, they expressed a similar or related staining pattern and they are important to enlighten the pathogenesis and confirm diagnosis.