Gazi Hastanesi Çocuk Alerji ve Astım Bilim Dalında yeni astım tanısı konan hastaların tanı ve tedavi öncesi yıllık maliyeti
The annual pre-treatment and pre-diagnosed cost of patients newly diagnosed with asthma at Gazi University Faculty of Medicine Department of Pediatric Allergy and Asthma
  1. Tez No: 203806
  2. Yazar: ALİ BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SADIK DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Astım tanısıyla izlenen çocukların ekonomik yükü pek çok araştırmacının ilgisini çekmişse de, tanı öncesi maliyet bugüne kadar hiç hesaplanmamıştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesi Çocuk Alerji ve Astım Bilim Dalına başvuran 6.5-16 yaş grubu astım hastalarının ebeveynlerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yeni tanı konan astım hastalarının (olgu grubu) tanı ve tedavi öncesi son bir yıllık astım maliyeti ile en az bir yıldır astım tanısıyla izlenen hastaların (kontrol grubu) son bir yıllık maliyeti karşılaştırılmıştır. Hastaların ortalama yaşı olgu grubunda 10.0 ± 2.43 (ortanca= 9), kontrol grubunda 10.6±2.35'tir (ortanca=10). Olgu grubundaki hastaların yaklaşık 2/3'ü, kontrol grubundakilerin ise 1/2'si erkektir. Hasta başına yıllık doğrudan maliyet olgu grubunda (523,9 YTL) kontrol grubundan (781,0 YTL) farklı bulunmamıştır (p=0,853). Hasta başına yıllık dolaylı maliyet olgu grubunda (45,6 YTL), kontrol grubuna (79,4 YTL) göre düşük saptanmıştır (p=0,018). Toplam bir yıllık hasta başına maliyet olgu ve kontrol grubunda sırasıyla 569.5 YTL ve 860.4 YTL olarak hesaplanmıştır (p=0,786). Olgu grubundaki hastaların hiç astım tedavisi almadıkları halde hesaplanabilen ortalama yıllık maliyeti önemli boyuttadır ve kontrol grubundaki hastaların ortalama yıllık maliyetinden anlamlı farklılık göstermemektedir. Çalışmamızda astımdaki tanı ve tedavi öncesi maliyetin en önemli nedeni, tanıya ve/veya tedaviye giden süreçle ilgilidir. Bu sürecin kısaltılması doktorların astım tanı ve tedavisi konusunda sürekli eğitimi, ailelerin astım konusunda aydınlatılması ile sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Although the economic burden of children, supervised with asthma diagnosis, had drew attention of many researchers, pre-diagnosis cost had not been calculated up to now. Our research had been realized via examination of asthma patients of age group 6.5-16, applied to Gazi University Faculty of Medicine Hospital Department of Pediatric Allergy and Asthma. A comparison had been performed with the recent year cost of supervised asthma patients (control group) within our department, by calculating last one year of diagnosis and pre-treatment cost of newly diagnosed asthma patients (phenomenon group). Average age of the patients in the phenomenon group is 10.0 ± 2.43 (median = 9), in the control group is 10.6 ± 2.35 (median = 10). Approximately 2/3 of the patients in phenomenon group, and 1/2 in the control group are male. Annual direct cost per capita hadn't been seen as much different (p=0.853) in phenomenon group (523.9YTL) than in control group (781.0 YTL). Annual indirect cost per capita had been determined as low (p=0.018) in phenomenon group (45.6YTL) than in control group (79.4YTL). Total average annual cost in asthma in phenomenon and control groups are calculated as 569.5 YTL and 860.4 YTL, respectively. Calculated average annual cost of the patients in phenomenon group is significant, although they hadn't treated for asthma, and present no significant difference than the average annual cost of patients in the control group. In our study, the most important reason of the pre-diagnosis and pre-treatment cost in asthma is related with the process leading to diagnosis and/or treatment. Shortening of this process can be achieved via continuous education of doctors on asthma diagnosis and treatment, and informing people on asthma.