Demineralize kemik matriksinin farklı doku planlarında histolojik davranışının değerlendirilmesi
Evaluation of the histological behaviour of demineralized bone matrix in different tissue planes
- Tez No: 203814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Baş-boyun ve diğer vücut alanlarında yumuşak doku eksiklikleri veya atrofilerine bağlı deformiteler sık karşılaşılan sorunlardır. Bu çalışmada, demineralize kemik matriksinin bu deformitelerin giderilmesinde bir dolgu maddesi olarak kullanılabilme potansiyelini araştırmayı amaçladık.Grup 1'de kraniyumda periost altına, Grup 3'te sol inguinal bölgede subdermal plana, Grup 5'te ise karnın sol yarımında eksternal ve internal oblik kaslar arasına serum fizyolojik verildi. Grup 2'de kraniyumda periost altına, Grup 4'te sağ inguinal bölgede subdermal plana, Grup 6'da ise karnın sağ yarımında eksternal ve internal oblik kaslar arasına demineralize kemik matriksi verildi. Her gruptaki sıçanlar, yarısı 8. hafta sonunda, kalan yarısı ise 16. hafta sonunda incelenmeye alınacak şekilde 8. hafta için ?a?, 16. hafta için ?b? grubu olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Histolojik inceleme sonucunda hem 8. hafta, hem de 16. hafta sonunda demineralize kemik matriksi yerleştirilen tüm planlarda, yer yer kemik iliği alanları içeren yeni kemik dokusunun oluştuğu saptandı. Periost altında oluşan yeni kemik dokusunda matürasyon açısından 8. hafta ve 16. hafta grupları arasında fark saptanmazken, kas içi ve subkutan bölgelerde oluşan yeni kemik dokusunda 16. hafta sonunda kemik matürasyonu açısından 8. haftaya göre anlamlı artış saptandı. Demineralize kemik matriksinin yerleştirildiği planlar 8. hafta sonunda ve 16. hafta sonunda kemik matürasyonu açısından birbirleri ile karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Elde edilen veriler ışığında, demineralize kemik matriksi, kemikleşme özelliği nedeniyle intradermal ve yüzeysel subdermal uygulamalarda palpe edilebileceğinden dolayı bir yumuşak doku dolgu maddesi olarak uygun bir seçenek olarak görülmemekle beraber, periost üstü veya derin subkutan plana uygulandığında kraniyomaksillofasiyal kontur deformitelerinin düzeltilmesinde etkin bir kullanım alanına sahip olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Soft tissue defects and atrophies of head and neck, and other body areas are common problems. In this study, we aimed to investigate the possible potential of demineralized bone matrix as a tissue filler in reconstruction of these defects.Saline solution was given into subperiosteal plane on the cranium in Group 1, into subdermal plane on the left inguinal region in Group 3, and between external and internal oblique muscles on the left side of the abdomen in Group 5. Demineralized bone matrix was given into subperiosteal plane on the cranium in Group 2, into subdermal plane on the right inguinal region in Group 4, and between external and internal oblique muscles on the right side of the abdomen in Group 6. Each group was divided into two subgroups, as ?a? for 8th week and ?b? for 16th week, according to the histologic evaluation periods at the end of 8th or 16th weeks. Both at the 8th and 16th weeks, histologic evaluation revealed new bone tissue and bone marrow formation in all planes, that demineralized bone matrix was given. While the rate of maturation of the bone tissue was not found to be different at 8th and 16th weeks in the subperiosteal plane, the rate of maturation was found to be higher at 16th week than 8th week, both in the intermuscular and subdermal planes. Also, no statistically significant difference was found when each planes that demineralized bone matrix was given were compared with eachother, both at 8th and 16th weeks.According to these findings we think that, demineralized bone matrix is not a suitable choice as a soft tissue filler with intradermal and superficial subcutaneous applications, because of its being palpable. However, with supraperiosteal or deep subcutaneous applications, demineralized bone matrix seems to have an effective potential for reconstruction of craniomaxillofacial contour deformities.