Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Gölbaşı Alkol Servisi'nde, yatarak tedaviye ilk kez ve tekrarlayan kereler başvuran, alkol bağımlısı erkek hastaların bilişsel modele göre karşılaştırılması
Comparison of single and multiple inpatient treatment for male alcohol dependent patients according to cognitive model in Gazi University Psychiatry Clinic Alcohol Treatment Unit
  1. Tez No: 203816
  2. Yazar: KARDEM AÇIKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, alkol bağımlısı hastalarda alkol kullanma ile ilgili inançların, relaps ortaya çıkmasında etkili olabileceği düşünülerek, bu inançlar yatış sayıları ve relaps/ remisyon durumları farklı hasta gruplarında karşılaştırıldı.Bunun için, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Gölbaşı Alkol Tedavi Servisi'nde yatarak tedavi gören, DSM- IV tanı ölçütlerine göre Alkol Bağımlılığı tanısı almış, en az 2 haftadır alkol alımı olmayan, yoksunluk tedavisi tamamlanmış 60 erkek hasta çalışmaya alındı.Örneklem yatış şekline göre ; ilk kez yatarak tedavi görenler (n= 28) , tekrarlayan kereler yatarak tedavi görenler (n=32) , relaps/remisyon durumlarına göre; hiç remisyona girmeyenler ve erken remisyon aşamasından yineleme gelişenler (n= 40) , kalıcı remisyon aşamasında yineleme gelişenler (n=20) şeklinde iki grup oluşturularak karşılaştırıldı.Karşılaştırılan hasta grupları arasında ilk değerlendirmede hipotezimizi destekleyen verilere ulaşılamamış olsa da, aşağıdaki sonuçlar dikkate değer bulundu:İlk kez yatarak tedavi gören katılımcılarda tekrarlayan kereler yatarak tedavi görenlere göre; öyküde yoksunluğa bağlı epileptik nöbet, tüketilen günlük ortalama alkol miktarı ve öyküde remisyona girme oranları anlamlı olarak daha düşük bulundu.Ayrıca tekrarlayan kereler yatarak tedavi gören grupta Michigan Alkolizm Tarama Testi ( MATT) puanları literatürle uyumlu şekilde anlamlı olarak yüksek bulundu. Her ne kadar iki grup arasında relapsı öngörmede etkili olabileceğini düşündüğümüz inançlar açısından fark bulunamasa da, relapsı öngörmede etkili olabilecek bu değişkenler açısından fark bulunması anlamlıydı.Remisyon/ relaps durumlarına göre karşılaştırılan gruplar arasında; kalıcı remisyon öyküsü olanların yaş ortalaması, diğer gruba göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu.Alkol kullanma isteği ile ilgili inançların ; alkole başlama yaşı, hergün alkol kullanmaya başlama yaşı ile anlamlı negatif korelasyon gösterdiği saptandı.Depresyon düzeyi ile hergün alkol kullanmaya başlama yaşı, anksiyete düzeyi ile alkole başlama yaşı arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı.Relaps Öngörme Ölçeği/ İsteğin derecesi alt ölçeği ile hergün alkol kullanmaya başlama yaşı arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı.Depresyon düzeyi ile relaps olasılığı, madde kullanımı ve alkol kullanma isteği ile ilişkili inançlar arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı.Anksiyete düzeyi ile relaps olasılığı arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı.Alkol kullanma isteği ile ilişkili inançlar ile relaps olasılığı ve madde kullanımı le ilgili inançlar arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı.Madde kullanımı ile ilgili inançlar ile relaps olasılığı arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı.Ayrıca doğrusal regresyon analizleri sonucu;Katılımcıların yatış sayılarının artmasının hipotezimizi destekler şekilde madde kullanma ile ilgili inançlardan anlamlı düzeyde etkilendiği, yatış sayısındaki artışın olumusuz inançları arttırdığı saptandı. (p=0.019)Öyküde kalıcı remisyonun varlığının anksiyete düzeylerinde anlamlı düşme yaratan bir değişken olduğu saptandı. (p=0.006)Tekrarlayan yatışların MATT puanlarını anlamlı düzeyde arttıran bir değişken olduğu saptandı. (p= 0.001)
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the this study was to evaluate the role of multiple hospitalization on beliefs about alcohol use and alcohol craving and the role of beliefs about alcohol use, and craving on predicting relapse.Method: A total of 60 alcohol dependent male participants who were diagnosed according to the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition (DSM-IV) and hospitalized between April 2006- June 2007 were recruited for the study.In baseline evaluation, demographic information, alcohol use history of the patients were recorded, patients depression, anxiety and alcohol dependency levels measured by Beck Depression Inventory, the Beck Anxiety Inventory, the Michigan Alcoholism Screening Test (MAST). Beliefs about alcohol use were assessed with the Beliefs About Substance Use Inventory and the Craving Beliefs Questionnaire. The patients were groupped according relapse and remission status and also having single or multiple hospitalizations. Patients were compared in terms of their alcohol use and craving beliefs.Results: There is no significant difference found about beliefs effect on hospitalization or remission status of patients. Our hypothesis did not supported in terms of beliefs about alcohol use and craving has been found in this study. In addition, among the patient groups compared in terms of number of hospitalization; meaningful differences in terms of epileptik attack due to abstinence, amount of avarage alcohol use per day, remission experinece ratios in story and MAST scores have been found. And also among the patient groups compared in terms of relapse/remission condition; meaningful differences in terms of avarage age have been found. It is determined that beliefs about alcohol use and craving shows a meaningful negative correlation with age at onset of alcohol use and age at onset of regular alcohol use. Beliefs about alcohol use and craving shows a meaningful positive correlation with relapse probability.