Uterin horn sıçan modelinde adezyon engelleyici ilaçların karşılaştırılması
Comparative study of adhesion reducing agents in rat uterin horn model
- Tez No: 203834
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Postoperatif adezyonlar morbidite, mortalite ve ekonomik kayıplara neden olan sık ve ciddi bir problem olmaya devam etmektedir. Adezyonlar postoperatif barsak obstrüksiyonu, infertilite ve kronik pelvik ağrının ana nedenidir. Bu çalışmada postoperatif adezyonları azaltmak için kullanılan pentoksifilin, enoksaparin ve metilen mavisinin etkinliklerini sıçan uterin horn modelinde karşılaştırmak ve bu ilaçların adezyon oluşumunda önemli bir basamak olduğuna inanılan anjiogenezis üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Randomize olarak 4 gruba ayrılan 40 Adet Wistar albino sıçana laparotomi yapıldı. Her iki uterin horn antimezenterik yüzüne koterizasyon yapılarak adezyon oluşturuldu. 14 gün sonra adezyonlar makroskopik, histopatolojik ve immünhistokimyasal olarak değerlendirilmeye tabi tutuldu. Sonuç olarak enoksaparinin adezyon oluşumunu anlamlı derecede engellediği görüldü. Pentoksifilinin adezyon oluşumu üzerine belirgin bir etkisi bulunmazken, metilen mavisinin histopatolojik olarak değerlendirilen adezyon belirteçleri ve anjiogenezis üzerine olumlu etkisi olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Postoperative adhesions still continue to be a common and serious problem leading to morbidity, mortality, and economic loss. Adhesions are the major cause of postoperative intestinal obstruction, infertility, and chronic pelvic pain. In this study, we aimed to compare adhesion preventive effects of pentoxifylline, enoxaparine and methylene blue in rat uterine horn model and to investigate the effects of this agents on angiogenesis which suggested as an important step in wound healing. Forty Wistar albino rats were randomized into four subgroups and the rats underwent laparatomy. The antimesenteric surfaces of both uterin horns were coterized and subsequently adhesions devoloped. 14 days later adhesions were investigated by macroscopic, hystopathologic and immunohystochemical methods. We found that enoxaparin significantly reduced adhesion formation. Pentoxifylline did not have a significant effecy on adhesion formation, whereas, methylene blue had a significant reducing effect on hystopathologically determined adhesion markers and angiogenesis.Whereas Pentoxifylline and metilen blue were not effective in reducing adhesion formation.