Suç işlemiş ve işlememiş erkek şizofrenlerin klinik ve sosyodemografik özelliklerinin karşılaştırılması
Assessment of clinical and socio-demographic characteristics of male patients with schizophrenia according to their crime commitment
  1. Tez No: 307600
  2. Yazar: FERDA CAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmada tek bir suç işlemiş, birden fazla suç işlemiş ve suç işlememiş erkek şizofreni hastalarının sosyodemografik ve klinik özellikler açısından karşılaştırılarak şizofreni hastalarında suç işleme riskini yordayabilecek ölçütlerin gelişmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde adli ve erkek psikoz servislerinde yatmakta olan 18 ile 65 yaş arasındaki, DSM-IV-TR ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış, suç işlemiş ve işlememiş toplam 100 hasta alınmıştır. Suç işlemiş hasta grubu, tek bir suçu olan ve tekrarlayan suçları olan hastalar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Hastalara Sosyodemografik Veri Kayıt Formu, İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği, Algılanan Aile Desteği Ölçeği ve Psikotik Bozukluğu Olan Hastalarda İlaç Tedavisine Uyumsuzluğu Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır.Bulgular: Öğrenim durumu, çocuklukta aile bireyi kaybı, medeni durum ve birlikte yaşadığı kişiler, askerlik durumu, çalışma ve düzenli gelir durumu, sosyal güvence varlığı gibi sosyodemografik özellikler üç grup arasında anlamlı farklılık göstermemektedir. Hastalık başlangıç yaşı ve hastaneye yatış sayısı, ailede suç ve psikiyatrik hastalık öyküsü gibi hastalığa ilişkin özelliklerle, tedavi uyumu ve algılanan aile desteği açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği toplam puanı üç grup arasında benzer bulunmuş, ancak tedavinin kabulü alt başlığında suç işlemeyen grupta daha yüksek puanlar elde edilmiştir. Birden fazla suç işleyen olguların daha sık kırsal bölgelerde doğduğu ve çocuklukta daha çok şiddete maruz kaldıkları saptanmıştır. Alkol ve/veya madde kullanımı ile suç işleme durumu arasında anlamlı bir ilişki saptanmış, birden fazla suç işleyenlerde daha fazla alkol ve/veya madde kullanımı olduğu bulunmuştur. Suç işleyen olguların vesayet altına alınma oranlarının, suç işlemeyen olgulara göre anlamlı derecede fazla olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, şimdiki yatışlarına neden olan suç için mahkeme tarafından koruma ve tedavi kararının verilmesine kadar geçen ortalama süre 27 ay olarak bulunmuş, bu süre içinde olguların %42'sinin tekrar suç işlediği saptanmıştır.Sonuç: Ülkemiz için tekrarlayan suçların önlenmesinde en önemli faktörlerden birinin mümkün olan en kısa sürede koruma ve tedavi kararının verilerek hastaların yatarak tedavilerinin sağlanması olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda suç işleyen hastalarda alkol ve madde kullanımının yüksek bulunmasından yola çıkarak hastaların tedavisinde komorbiditenin mutlaka dikkate alınması ve tedavi programına dâhil edilmesi gerekmektedir. Hastaların ayaktan takiplerinde tedaviye uyumunu izleyebilmeyi, içgörü değerlendirilmesiyle saldırganlığını öngörmeyi amaçlayan yöntemler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, male patients with schizophrenia who involved in a single crime or more than one crime were compared in terms of socio-demographic and clinical characteristics to male patients with schizophrenia who have not involved in a crime. It was also aimed to contribute to the development of criteria intended to predict the risk of crime in this group of patients.Method: In this descriptive study 100 patients who were hospitalized in both forensic inpatient clinics and psychosis inpatient clinics of Bakirkoy Mental Health Hospital were included. The male patients were assessed according to their crime commitment. The age range of these men was between 18 and 65 years of age with a diagnosis of schizophrenia according to DSM-IV-TR criteria. Group of patients who were involved in crimes were further subdivided into two as those patients with a single crime and those who were involved in repeated crimes. Socio-demographic Data Registration Form, Scale for Assessment of Three Components of Insight, the Positive and Negative Syndrome Scale, the Perceived Family Support Scale, and in Patients with Psychotic Disorders Drug Treatment Compliance Rating Scale were administered to all patients.Results: Socio-demographic characteristics including educational status, loss of family members during childhood, marital status, with whom residing with, military status, work status, regular income, and social security were not significantly different between the three groups. No significant differences were found between the age of onset of illness and the number of hospitalizations, family history of psychiatric illness, family history of crime and disease-related characteristics, compliance with treatment and family support. Scale for Assessment of Three Components of Insight total scores were similar between the three groups, but in the acceptance of treatment subtitle, higher scores were obtained in those patients who have not committed a crime. Patients who committed more than one crime were exposed to violence more during their childhood and they were born in rural areas. There was a significant relationship between alcohol and/or substance use and crime commitment, those who committed more than one crime abused alcohol and/or substance more. It was shown that the rates of criminal cases who were taken under guardianship, were significantly higher than cases who have not committed a crime. Also, it was found that the average time was 27 months between the committed crime that caused the current hospitalization and until the decision of protection-therapy were given by the court. During this time 42% of cases committed a crime again.Conclusion: It is thought that for our country one of the most important factors for the prevention of recurrent crimes is the decision of prevention and treatment as soon as possible and to provide inpatient treatments to those patients. In our study, alcohol and substance use in patients who committed crimes were high therefore; in the treatment of patients the presence of comorbidity should be taken into account and treatment programs should be included. In the follow-up period of these patients evaluation methods should be developed aiming to anticipate aggression with controlling adherence to treatment and assessment of insight.