Şiddet suçu işlemiş akıl hastalarının sosyo-demografik karakteristikleri ve psikiyatrik tanıları
- Tez No: 79790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
131 7. ÖZET Çalışmada Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Adli Psikiyatri Birimine 1997 yılı içerisinde şiddet suçu işlemesi nedeniyle mahkeme kararı ile yatan 52' si erkek, 52' si kadın olmak üzere 104 hastanın, psikiyatrik tanıları, göstermiş oldukları şiddetin derecesi, işlevsellik düzeyleri ve sosyo-demografık karakteristikleri retrospektif olarak incelenmiştir. Olgular sosyo-demografik karakteristikleri, geçmişlerindeki hastalık ve şiddet öyküleri ile işledikleri şiddet suçu ve TCK 46. ve 47. Maddelerden yararlanıp yararlanmadıkları, işledikleri şiddet suçunda göstermiş oldukları şiddetin derecesi ve niteliği ile aldıkları tanı ve işlevsellik düzeyleri, tekrar şiddet suçu işleme riskleri ve olası kurbanların öngörülebilmesi açısından incelenmiş ve bu konudaki literatür gözden geçirilmiştir. Olguların 22- 40 yaş aralığında toplandığı, eğitim düzeylerinin düşük olduğu, şehirde doğup büyük şehirlerde yaşadıkları, ekonomik bağımlı oldukları, iş deneyimleri olduğu halde verimli çalışamadıkları için çalışmalarının beklenmediği, kendi geçimlerini sağlayamadıktan fakat ailelerinin sosyal güvenlik haklarından yararlandıkları, genelde anne- baba ve eşleriyle birlikte yaşadıkları, eğitimlerini yanda bıraktıkları, çocuksuz ya da iki çocuklu olduklan, bekarların minimal ve orta derecede şiddet suçu işlerken evlilerin orta ciddi ve ciddi derecede şiddet suçu işledikleri, geçmişte psikiyatrik tanı aldıkları, erkeklerin askerliklerinde hastalık tanısından yararlandıklan, ciddi hastalık olarak kafa travması öykülerinin olduğu görülmüştür. En çok manik epizod ve paranoid şizofreni tanısı almış hastaların şiddet suçu işledikleri, manik epizod tanısı almış hastaların minimal ve orta derecede şiddet gösterdikleri ve tahrik karşısında ani misillemede bulunarak çeşitli suçlan bir arada işledikleri, paranoid tanısı almış hastaların orta, ortaciddi ve ciddi derecede şiddet132 gösterdikleri ve hezeyanın etkisi ile kişiye yönelik şiddet gösterdikleri, bu durumun hastaların eski şiddet suçlarında da benzer derecede görüldüğünü, genel olarak eskiden gösterilen şiddet derecelerinin minimal ve orta derecede şiddette toplanırken şiddet suçu yinelendikçe gösterilen şiddetin derecesinin arttığı görülmüştür. Yasalarla sorun yaşamanın, tutuklanmış olmanın, TCK' nun 46. ve 47. Maddelerinden yararlanmış olmanın, geçmişte şiddet, antisosyal ve yıkıcı davranış göstermiş olmanın özellikle erkeklerde tipik olmak üzere işlevsellik düzeyinin düşük olmasının olguların tekrar şiddet suçu işlemesinin öngörülmesinde belirleyici olduğu, alkol ve madde e kullanımının şiddet suçunun, hastalar:: açısından öngörülmesinde belirleyici olmadığı görülmüştür. Olguların yasal soruna yol açan suçlarının niteliğinin kişiye yönelik ve mixt suçlar olduğu, yakınlarına ve tanıdıklarına şiddet uyguladıkları, yaşadıkları ve halka açık yerleri mekan olarak kullandıkları, hezeyan ve ani tahrik karşısında misillemede bulundukları, erkeklerin en çok kesici alet, kadınların kunt cisim ve her iki cinsiyetinde kaba kuvvet kullandıkları, suçtan sonra en sık kaçma, inkar, delil bırakmama ve başkasım suçlama ile garip davranışlar gösterirken buna erkeklerde olay yerinde yakalanmanında eklendiği görülmüştür. Hastalığın en sık 21-30 yaşlarında başladığı, bir ila beş yıl sürdüğü, erkeklerin hastalığın başladığı üç yıl içinde, kadınların ise bir yıl içinde şiddet suçu işlediği, hastalık teşhisi nedeni ile cezaevinde yatmadıkları, psikiyatri servislerine iki-üç kez yattıkları ve toplamda bir ila iki yıl yattıkları, kontrol muayenelerine gelmedikleri ve genel olarak yatarak ve ayaktan tedavi oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
133 SUMMARY In this study, 104 (52 male,52 female) patients who attempted to violent crime and who had been hospitalized by court decision in the department of Forensic Psychiatry of Bakırköy Neuropsychiatry Hospital in 1997 have been studied. The Psychiatric diagnoses, the level of violence they had shown, functional features and socio- demographical characteristics of the patients had been evaluated retrospectively. In all cases, patients had been examined according to soçio-demographical characteristics, the stories of violence and diseases in their past and whether they had been involved in the paragraph of TCK 46 and 47, diagnosisthat had been taken with the level of -violence' and its quality and functionality levels, the risks of comitting a crime again and finally the possible victims that had been predicted. Also the literature about these subjects has been reviewed. The following features had been observed about patients: the ages were between 22-40, the education level was quite low, they had been born in cities and they had lived in metropols, they were economically dependent; although they had work experience, they could not work productively fore there, they were not expected to work, they could not manage by themselves so they had used their families social security rights, in general they had lived with their father- mother and wives, they couldn't complete their education, they had no children or 2 children, while the single ones had committed minimum and medium level of crime, the married ones had committed serious medium and serious level of crime, they had taken psychiatric diagnosis in their past, male ones had used their disorders in their past, male ones had used their disorders in military services, and lastly as a serious disease they had stories of head trauma. The patients who had taken diagnosis of manic episode and paranoid schizofrenia committed the violent crime more than the others, while the patients who had manic episode had shown the minimal and134 medium level of violence, the patients who had taken paranoid as a diagnosis had shown medium, serious medium and serious violent crimes. This situation could also be seen in the past violence crimes of the patients. In general, it has been seen that when the patients comitted the crime again, the degree of violent crime had increased. The following features have great influences on committing a violent crime again: having a trouble with laws, involving in TCK 46 and 47, showing violence, antisocial and destructive behaviour in the past, especially the male patients having low functional features. As opposed to this it has been seen that drug or alcohol was not influential in the prediction of violent crimes. : r-eş It has been seen that the crimes that created legal problems were generally towards persons and mixed crimes. In general, these cases had attempted to violence on their relatives and acquaintances. They had committed these crimes in the places that they had lived and in the public places. It was also known that these persons had attacked as a result of sudden provocations and defeatings. While male criminals had mostly used cutters, the female ones had used solid materials. Both males and females had used force. After committing the crime, they had shown some behaviour such as escaping, refusing the crime, not leaving evidences, accusing some other persons. In addition to this, it has been seen that the males had been arrested in the crime scene. It has been found that the illness often started between the ages 21-30 and it lasted among 1 to 5 years. After the illness started, the male patients had committed a violent crime in three years period while the females had committed in one year period. In addition, they had not been jailed due to illnesses and as a result they had been kept in psychiatric services two or three times, one or two years in total. It has been also seen that they had not come to the control examinations. Generally, they had treated being hospitalized or without the need to do so.