Kök kanal irrigasyon solüsyonlarının dentin tübüllerine penetrasyonlarının in vitro değerlendirilmesi
The evaluation of root canal irrigation solutions penetration to the dentine tubules
  1. Tez No: 203894
  2. Yazar: RESMİYE EBRU TİRALİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. HALUK BODUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalısmada, in vitro olarak %5,25'lik Sodyum hipoklorit, %0,1'lik Octenidine Dihidroklorit ve %2'lik Klorheksidin glukonat'ın süt ve daimi dislerin dentin tübüllerine penetre olan E.faecalis ve C.albicans üzerindeki 30sn, 1dk ve 5dk'lık uygulama etkinliklerinin degerlendirilmesi hedeflenmistir. Bu amaçla hazırlanan dis fragmanları steril edilerek üç hafta boyunca E.faecalis ve C.albicans karısık süspansiyonu ile enfekte edilmistir. Enfekte dentin yüzeyinin incelemesi SEM ile yapılmıstır. Enfekte dis fragmanlarına irrigasyon solüsyonlarının uygulanmasının ardından nötralize edici ajanlarla etkinlikleri durdurulmustur. Dislerden rond frezlerle toplanan dentin talaslarına sıvı TSB eklenerek BHIB besi yerine ekim yapılıp 37°C de 24 saat bekletildikten sonra olusan koloniler makroskobik olarak sayılmıstır. Süt ve daimi disler arasında test edilen solüsyonların antimikrobiyal etkinlikleri istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemistir (p>0,05). Süt ve daimi dislerde E.faecalis üzerinde test edilen solüsyonlar arasında %0,1'lik Octenidine Dihidroklorit'in 5dk'lık uygulaması en etkili olarak bulunmustur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to determine the effects of 5.25% Sodium hypochloride, 0.1% Octenidine Dihydrochloride and 2% Chlorhexidine gluconate that penetrated to dentinal tubules of primary and permanent teeth on E.faecalis and C.albicans in 30 seconds, 1 minute and 5 minutes. The tooth sections were sterilized and contaminated with a mixture of E.faecalis and C.albicans strains and this procedure was carried out for 3 weeks. Contaminated dentinal surfaces were examined with SEM. After aplication of irrigating solutions to the contaminated tooth sections, neutralizers were applied for inactivation of the solutions. TSB was added to the dentine powders that were removed by round burs from specimens and they were placed into BHIB and incubated for 24h at 37°C. The colonies were counted macroscopically. There was no statistically significant difference between primary and permanent teeth with respect to the antimicrobial activity of tested solutions (p>0,05). Among the solutions that were tested against E.faecalis on primary and permanent teeth, the most effective one was found as 0.1% Octenidine Dihydrochloride of 5 minutes application (p0,05).