Dişetine uygulanan farklı cerrahi yöntemlerin melanin pigmentasyonu eliminasyonu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different surgical methods applied to gingiva on elimination of melanin pigmentation
  1. Tez No: 203899
  2. Yazar: NİMET CEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. C. COŞKUN BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda, estetik ihtiyacın artması ve güzel gülüsün kozmetik beklenti haline gelmesi insanların disetlerinin ön bölgesindeki kahverengi, siyah renkteki pigmentasyon odaklarının giderilmesi islemini gündemine getirmistir. Bu melanotik alanların tamamen eliminasyonunda cerrahi, lazer cerrahisi ve bununla birlikte cryocerrahi teknikleri kullanılmıstır. Tüm bu tedavi seçenekleri günümüzde hala genis kesimlerce kabul edilmis ve popülarite kazanmamıstır. Çalısmamızın amacı disetindeki melanin pigmentasyonlarının APD (Hava-toz püskürtme cihazı, Air Polishing Device) kullanılarak eliminasyonunun uzun dönem klinik degerlendirmesinin yapılması ve klasik bir yöntem olan gingivoplasti ile karsılastırılmasıdır. Çalısmamızda 12 bireye ait 18 adet üst çene ve alt çene kesici dislerle iliskili melanin pigmentasyonlu diseti bölgesi materyalimizi olusturmustur. Operasyondan hemen önce ve operasyondan 6, 12 ve 18 ay sonraki degerlendirmelerde Hedin'in modifiye pigmentasyon sınıflandırılması, keratinize diseti dikey yüksekligi, diseti çekilme miktarı ölçümleri yapıldı. Bireylerden operasyon sonrası 7. günde tedavi degerlendirme formunu doldurmaları istendi. APD ve gingivoplasti bölgelerinin baslangıç, 6., 12., 18. aylardaki fotografları alınarak, operasyon sahası ve olusabilecek repigmentasyon bölgelerinin yüzeyel alanları hesaplandı. Keratinize diseti dikey yüksekligi ve diseti çekilme miktarı degerlerinin 4 zaman dilimi arasında istatistiksel bir fark bulgulanmamıstır. Çalısmamıza katılan bireylerin tedavi sonrasındaki konforları ve memnuniyetleri APD grubu için daha olumlu yönde oldugu söylenebilir. Gingivoplasti ve APD bölgelerinin Hedin'in modifiye pigmentasyon sınıflandırması degerlerinin karsılastırılmalı olarak degerlendirilmesinde tüm zaman dilimlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıstır. Pigmente alan oran degerlerinin karsılastırılmalı olarak degerlendirilmesinde tüm zaman dilimlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıstır. Çalısmamızda elde ettigimiz bulgular, APD'nin melanin pigmentasyonunun eliminasyonunda alternatif bir tedavi metodu olarak kullanılabilecegi görüsümüzü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, stronger need for esthetics and growing cosmetic demand for a pleasing smile has made many individuals, more conscious of the black or dark patches of pigmentation on the facial aspects of gingiva that may be strikingly apparent during smile and speech. Elimination of these melanotic areas through surgery, laser surgery, as well as by cryosurgical procedures has reported. These treatment modalities are not widely accepted or popularly used. In this respect, the aim of this study was evaluate the clinical efficacy of a new depigmantation technique in the elimination of gingival melanin pigmentation compared with oral epithelium abrasion. 12 patients related with 18 upper and lower jaw presenting bilateral gingival melanin pigmentation was selected fort his study. Each side of pigmentation was randomly asssigned to be part of a group. The sites of experimental group had an APD. On the opposite side, the oral epitelium was removed with gingivoplasty. The healing process was evaluated at 6,12,18 months postoperatively. Clinical outcomes were assessed by classification of Hedin?s modified pigmentation, ceratinized gingival vertical height, gingival recession from pretreatment. The patients were asked to fill in the treatment evaluation forms at the seventh day after the operation. Images of the site?s follow-up were digitalized, and occurrence and quantification of clinical repigmentation were evaluated. There were no significant difference between all follow-up periods of ceratinized gingival vertical height and gingival recession amounts. Among the patients participated in our study, the comfort and pleasure after the treatment was more positive in APD group. Comparing the values of Hedin?s modified pigmentation classification of gingivoplasty and APD, there were statistically no significant difference between all time periods was observed. Comparing the repigmented surface rates between all time periods, statistically no significant difference was observed. According to our results, it can be concluded that, APD may be succesfully used in the elimination or greater reduction of gingival melanin pigmentations, and is more efficent than gingivoplastiy after 18 months.